Kayık_2022_01_13

Kayığımızın Gövdesi 
Tırhandil

Projemizin Kayığı 

Kayığımızın gövdesinin yapımıyla ilgili fotoğrafları biraz aşağıda görebilirsiniz.

Projemizin kayığının gövdesi tırhandil ve yapımına Nami'nin Mehmet Usta'nın torunu Mehmet Uyav’la başladık.

 

Projemizin ilk hedefi 1930’lardan bir kayığı özgün haliyle yapmak. Motor zaten olmayacak ama yelkenlimizin özgünlüğünü hem gövde hem de armada yakalamamız gerekiyordu. 

 

Yapım tekniğinde özgünlük aramıyoruz. Amacımız bu değil. Çünkü bugünün teknik ve malzemesi seksen yıl önce olsaydı, ustalar hiç düşünmeden kullanırlardı.

 

Biz daha çok tasarımla, gövde ve armayı özgün çizgileriyle yakalamakla ilgileniyoruz.

 

Mehmet Usta'yla çalışmayı, 1930'ların tırhandiline ya da o dönemin tirhandillerinden birine ulaşma ihtimalini arttırdığı için seçtik. Aile olarak dış etkilere daha kapalı bir ortamda çalışmış olduklarından, bu seçimimizin bizi, ilk tırhandili yapan Nami’nin Mehmet’in Türkiye’ye getirdiği geleneğe daha fazla yaklaştıracağını düşündük.

IMG-20201202-WA0001.jpg

Kayığımızın ana postaları yerleştirilirken

Kayığımızın Genel Özellikleri

Tırhandilimiz 11.5 m ve çoktan başladık yapımına.

 

Düz güverte, ambarlı. İçinde motor yok. Yukarıda gözüken pervane kısmı doldurulacak. 1930'ların geleneksel kayığı olacağından, güvertede kamara da yok. 

Yaşam alanına gelince, tuvaleti kesinlikle olacak. Demirlediğimizde güverte üstü tenteyle kapatılacak. Ambara zamanla tek kişilik yataklar da yerleştireceğiz.  

Ufak bir mutfağımız ve masamız da olacak.

 

Bu kayıkta konfor ön planda değilse de seyirlere katılanlar için minimum düzeyde rahatlık sağlanacak.

Araştırma seyirlerinde elektrik gerektiren araçlar kullanılacak. Telefonsuz dışarı çıkan var mı ki artık? Bunu güneş panelleriyle çözeceğiz ama görünümü bozmadan.  

 

Teknolojik seyir aksamı olmayacak. Sadece harita, pusula, paralel ve haliyle seyir fenerleri. 

01

Kayığımızın Gövdesinin Yapımı

Kayığımızın gövdesinin yapımına Mehmet Uyav'la başladık. İşbirliğimiz ilk başta çok güzel başladıysa da, daha sonra Mehmet Uyav'ın hiç de dürüst olmayan çalışma tarzıyla, yani keyfi şekilde sürekli ücretini arttırma alışkanlığıyla tanıştık. İlk değilmişiz. Ne diyeyim pek alışkın olmadığım bir çalışma tarzı. Benim bildiğim bir kez anlaştıktan sonra fiyat sürekli değişmez. Neyse ilişkimizi sona erdirdik ve İsmail Bilge Usta'yla devam ettik yolumuza. 

 

Aşağıdaki ilk dörtlü Mehmet Uyav'la çalıştığımız döneme ait. Bu dönem başlangıçtan tüm postaların yerleştirilmesine kadar geliyor. Kayığı taşımaya karar verdiğimizde henüz iç bağlantılar, en önemlisi de sotropo bile yerleştirilmemişti. Yani postalar henüz sabitlenmemişti. Yine de kazasız belasız yeni yerine taşımayı başardık.

 

Aşağıda her bölümün içine o evreyle ilgili neyin ne olduğunun anlaşılması için genel bir açıklama ekledim.  ​