top of page
Kayık_2022_01_13

Kayığımızın Gövdesi 
Tırhandil

Projemizin Kayığının Gövde Tasarımı 

Kayığımızın gövdesinin yapımıyla ilgili fotoğrafları biraz aşağıda görebilirsiniz.

Projemizin kayığının gövdesi tırhandil. Tırhandil bölümünde de anlattığım gibi, tırhandilin tek bir sabit en-boy oranı yok. Daha ziyade yüzde 45'lerden yüzde 30'lara doğru değişen bir aralık söz konusu.

 

Günümüz Bodrum'unda artık daha çok üçe bir oranı baskın. Ama geçmişe gittiğimizde daha geniş tırhandiller de var. Bugün de tek tük geniş tırhandillere rastlanıyor. 

 

Bodrum'da 1930'larda ilk tırhandili yapan Nami'nin Mehmet Uyav ustanın tercih ettiği en boy oranı da yüzde 42 civarında olmuş. Henüz motorun kullanılmadığı bir dönemde gövdelerin geniş tasarlanmış olması çok normal. 

 

Yolum, Zehra Denizaslan'ının tavsiye ve aracılığıyla ilk tırhandili yapan Nami'nin Mehmet Uyav ustanın torunu Mehmet Uyav ustayla kesişti.

 

Her ne kadar daha sonra Mehmet Usta'nın iş ahlakının son derece rezalet olduğunu keşfedip işbirliğine son verdiysem de, bu sayede burada Bodrum'da ilk kez dedesinin yaptığı geniş tırhandile ulaşmış olduk. Çünkü hâlâ dedesinin tırhandilini yapıyordu.

IMG-20201202-WA0001.jpg

Kayığımızın ana postaları yerleştirilirken

Kayığımızın Genel Özellikleri

Tırhandilimizin bodoslamadan bodoslamaya boyu 11.5 m ve küpeşteden küpeşteye eni 5.25 m.

 

Düz güverte ve ambarlı. Ambarın üzerinde çok yüksek olmayan bir kutu kamara olacak.

 

Kayığımız motorsuz. Fotoğraflarında gözüken pervane kısmı doldurulacak. ​

Yaşam alanı olarak ambarı tek bir bütün olarak koruyacağız. Açık bir mutfak ve kapalı bir tuvalet olacak. Ambarda bir masa, oturma bölümleri ve yataklar olacak ama özel kamaralar düşünmüyoruz. 

 

Bu kayıkta konfor ön planda değilse de seyirlere katılanlar için minimum düzeyde rahatlık sağlanacak.​

12.jpeg

Kayığımızın güvertesi ve ambarı

Kayık1934 projesi kayığımızın ambarı

​Araştırma seyirlerinde haliyle bazı elektrik gerektiren araçlar kullanılacak. Telefonsuz dışarı çıkan var mı ki artık?

 

Bunun için gerekli olan enerjiyi güneş panelleriyle sağlayacağız ama görünümü bozmadan.

 

Ama elektronik seyir aksamı olmayacak. Sadece harita, pusula, paralel ve haliyle seyir fenerleri. 

Kayığımız hem ekolojik olacak hem de elden geldiğince 1930'ları yansıtacak.

 

Bu bir iş kayığı replikası olacağı için o günün iş kayıklarının tasarımıyla sınırladık kendimizi. Bir tek tuvalet o döneme ait olmayacak.

Kayığımızın kıçtan başa ambarının görünümü

Ustalarla Sınavımız

Kayığımızın gövdesinin yapımında sırayla iki ustayla çalıştık. Başlangıcı, Zehra Denizaslanı'nın tavsiye ve aracılığıyla tanıştığımız Mehmet Uyav Usta oldu. Kendisiyle Haziran 2020'den Mart 2021'e kadar dokuz ay çalıştık. Daha sonra Mayıs 2021'den Ekim 2022'ye kadar on altı ay da İsmail Bilge ustayla çalıştık. 

Her iki usta da hayal kırıklığı oldu projemiz için. İlk ustanın iş ahlakı çok daha sorunlu olmasına rağmen, diğer usta da pek farklı davranmadı. Her iki usta da proje epeyce ilerledikten sonra ilk başta verdikleri ve hiç pazarlıksız kabul ettiğim fiyatlarına ek epey büyük artışlar talep ettiler. Kabul etmem mümkün değildi. Eğer ben ödemeleri geciktirmiş olsam bu anlaşılabilirdi ama bu da söz konusu değildi.  

Projemizin en önemli ilkelerinden biri dürüstlük, yani etik olmak. Dürüstlük sadece kendi davranışlarınıza dair olamaz. Bu tür etik olmayan çalışma anlayışlarıyla karşılaştığınızda da, tavır sergilemeniz, yani boyun eğmemeniz gerekiyor. Oyunun parçası olmak bile, yani istemeyerek de olsa boyun eğmek, bizi bu tür dürüst olmayan bir dünyanın parçası yapmış olur. Burada kilit sözcük direniş. Her zaman bu tür oyunların dışında kalmaya çalıştım.

 

Benim için verilen sözlerin tutulması hâlâ önemli. Maalesef tam tersi şekilde çalışan ustalara denk geldim ve bir süre sonra kayığımızı alıp gitmek zorunda kaldım. Boyun eğmedik, yolumuza devam ediyoruz. Elbette dürüst çalışan ustalar da var ama maalesef azınlıktalar. Şu anda kendim bitiriyorum kayığımızı. 

Ustalarla yaşadıklarımız hakkında daha ayrıntılı bilgi için: 

 

  ​

Mehmet Uyav Usta Dönemi

Kayığımızın yapımına, Zehra Denizaslanı'nın tavsiye ve aracılığıyla tanıştığımız Mehmet Uyav Usta başladı. Kendisiyle Haziran 2020'den Mart 2021'e kadar dokuz ay çalıştık. Bizi köşeye sıkıştırarak başta verdiği fiyatın neredeyse iki buçuk katı daha fazla para kopartmaya çalıştığında bu talebi reddettik ve tüm zorluklara rağmen kayığımızı, Mehmet Usta'nın atölyesinin bulunduğu Milas Koru'daki sanayi bölgesinden Ören Sanayii'ne taşıdık. O sırada henüz kayığımızın sotroposu (iç omurga) ve diğer iç bağlantıları tamamlanmamıştı; sadece postaları takılmıştı. Aşağıdaki fotoğraf grupları o dönemde gerçekleşmiş çalışmaları gösteriyor.

İsmail Bilge Usta Dönemi

Yaptığı iş ahlaksızlığından ötürü Mehmet Uyav'la çalışmayı sona erdirdikten sonra Ören'den İsmail Bilge Usta tarafından arandım. Başımıza gelene üzüldüğünü ve kayığımızı bitirmek istediğini söylemesi üzerine onunla görüştüm. Verdiği fiyatı pazarlıksız kabul ettim ve birlikte çalışmaya karar verdik. Mayıs 2021'den Ekim 2022'ye kadar on altı ay çalıştık. Ama Aralık 2021 ile Haziran 2022 arasında başka bir iş alıp onu yaptığından bu on altı ayın hepsinde çalışmadı. Mehmet Usta'ya benzer şekilde İsmail Usta da, kayığımızın yapımını kendisi geciktirmiş olmasına rağmen tekrar fiyat artışı istedi. Anlaşamadık ve bu sefer de kayığımızı Ören'den Bodrum'a taşıdık. Aşağıdaki fotoğraf grupları o dönemde gerçekleşmiş çalışmaları gösteriyor.

Timuçin Binder Dönemi

3 Ekim 2022 tarihinde kayığımızı evimin yanındaki zeytinliğe indirdik. Bundan sonra kayığımızın ustası ben olacağım. Parasıyla başka bir ustayla çalışmayı düşünmüyorum. Aynı hatayı üçüncü kez yapmak gibi bir niyetim yok. Ayrıca bundan sonraki işler çok daha hassas ve farklı uygulamalar gerekiyor. Açıkçası, şu ana kadar tanık olduğum çalışma şeklinden sonra benim gibi bir amatörüm çok daha özenerek çalışacağına kanaat getirdim. 

09.jpeg

Usta Sorunu ve Taşınma

09.jpeg

Boş

09.jpeg

Boş

09.jpeg

Boş

bottom of page