top of page

Ege Denizciliğinin En Eski Adaları

Cumartesi günü güzel bir yürüyüş yaptım dağlarda. Gökova Körfezi’nin girişinde, Bodrum’un bir parça doğusunda, Orak Adası’nın bulunduğu bölgede. Tam Orak Adası’nın karşısındaydım, Dangır denen yerde. Aşağıda, Dangır Yalısı da diyebileceğimiz yerde çok ufak bir koya iniyordum. Kuzeyli bir hava olduğundan görüş epey iyiydi. Her zaman böyle olmuyor. Aşağı yukarı güney batı yönündeki Yunan adaları epey net gözüküyordu.

Şöyle bir fotoğraf çektim. Nisiros’u ayırt etmek çok kolay. Büyük bir ada ve o yüzden normal havalarda da gözükür. Diğerleri her zaman bu kadar net gözükmez. Zorluk sırasına göre Gyali’yi hayal meyal görürsünüz de diğer ikisi, özellikle de Pergusa zordur. Bu kadar iyi görünce fotoğraflarını çektim ve eve dönünce bir de Google Earth’ten iki resim çıkarttım.

Burada sağda Kos’un ucu da gözüküyor. Bu ufaklıklar ve arkada iki ada, Pakheia ve Kandelusa, Kos ile Nisiros arasında ufak bir arşipel denizi oluşturur. Arşipel denizlerinde dolaşmayı çok seven bir denizci olarak kayığı denize indirdikten sonra sık sık buralarda dolaşmak istiyorum. Keşke iki ülke arasındaki sınır daha hoşgörülü olsa da sık sık gidebilsek birbirimizin adalarına ve denizlerine, aslında beraber paylaşmamız gereken bu yerlere.

Bu ufaklıklar, özellikle de Gyali, başka bir açıdan da önemli benim için. Bodrum yöresinde denizciliğin en az 9.000 ve hatta muhtemelen 10.000 – 11.000 yıl önce başladığının kanıtı bu adalar. Yani bir denizcilik tarihi araştırmacısı olarak da önemli adalar bunlar benim için; Ege Denizciliğinin tarih ve coğrafyası açısından önemli bir bölge burası. Ayrıca bu yörenin bir denizcisi olarak da epey heyecanlandırır beni bu ayrıntı. Onları böyle uzaktan da olsa gördüğümde hep o binlerce yıl önce kürek çekerek bu adalara gidip gelmiş Ege'nin o ilk denizcilerini hatırlar, aramda bir bağ hissederim onlarla.

Kayık1934 - Timuçin Binder

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page