top of page

Kayık1934 ve Yelken Armaları

Güncelleme tarihi: 11 Mar 2021


Yelken çağı denizciliğinin en önemli unsuru haliyle yelken armalarıdır. Bugünün denizciliğinde motor neyse o dönemde de yelken arması odur. Vurgulamak istiyorum, yelken değil, yelken arması. İkisi aynı şey değil. Yelken arması bugünün yelkencisine bile hazır gelir ve çok kafa yormasına gerek yoktur. Ancak ciddi yelken yarışçıları performanslarını arttırmak için arma sorularına kafayı yoruyorlar.


Yelken çağı denizcilerinin motorları olmadığından, manevralarının güç kaynağı sadece yelkenleridir. Bir yere demirlerken, bir yerden kalkarken, dar geçit ve boğazlardan geçerken ve daha birçok manevrayı yaparken her şeyi yelkenleriyle yapmak zorundaydılar.


Kayık 1934 projesinde hedeflerimizden biri bu dünyayı anlamak. Bu amaçla çeşitli araştırmalar yapacağız. Amacımız sadece armaları değil, bu armalar kullanılırken yelken çağı denizcilerinin nasıl düşündüklerini, hareket ettiklerini, neler hissettiklerini de çalışmak. Yani bir tür denizcilik antropolojisi, günümüz deneyimleri üzerinden geçmişi anlamaya çalışan bir antropoloji.


Eski armalar ve onların unsurlarını çalışacağımızdan, bir anlamda da denizcilik arkeolojisi olacak. Ama denizden bulup çıkarttığımız bir yelkenlinin unsurları üzerinden değil, bunların kendi yaptığımız benzerlerini bir replika olarak inşa ettiğimiz motorsuz yelkenlimizde kullanarak çalışacağız. (Birinci hariç fotolar Naftotopos sitesindendir.)

Kayık 1934 projesini desteklemek isterseniz, sitemizin (kayik1934.org) Destek sayfasını inceleyebilir ve dilerseniz projemizde sizin de payınız olabilir, sizin projeniz de olur.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page