top of page

Sarmanın İlk Adımı: Tasar

Yerleşme faslı bittikten sonra asıl konuya döndüm: kayığın sarılması. İskeleye son ustamız başlamıştı zaten. Onu şimdilik olduğu gibi bırakıp sancağı da aynı seviyeye getirmeye karar verdim.

Sarmanın ilk aşaması postaları uygun hizaya getirmek. Bunun için ilk önce bir bodoslamadan diğerine ipler geriyorsunuz. Böylece hangi postaların oyunbozanlık ettiğini anlamaya çalışıyorsunuz. Buna tasar yapmak diyor ustalar.

Niye hizayı bozmuş bazı postalar diye sorabilirsiniz? O ustanın en başta postaları yerleştirirken ne kadar titiz çalışıp çalışmadığıyla ilgili. Tabii illa ki bazı sorunlar çıkacaktır. Özellikle ağaçlar yaşsa. Yine de bu sorunu en aza indirmenin yöntemleri var. Ama gördüğüm kadarıyla bir, iki yerde doğrudan usta dikkatsizliği.

Benim durumumda kayığın hem başında hem kıçında hem de su kesimin altında ortalarda hizaya getirilmesi gereken postalar var. Fotoğraflarda iyi kötü belli oluyorlar. En çok kıç uğraştıracak. Diğerleri daha makul düzeyde. Ya rendeleyeceğim ya da parça ekleyeceğim. Eklemeyi çok tercih etmiyorum ama yapacak bir şey yok. İlk usta düzgün iş çıkartmamış. Keşke biraz özenseydi de ben amatör halimle uğraşmasaydım. Kayık1934 - Timuçin Binder


108 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page