top of page

Site Hakkında

Güncelleme tarihi: 17 Eyl 2020


Uzun vadeli bir proje Kayık 1934. Dolayısıyla internet sitesi de çeşitli evrelerden geçecek. Şu anki başlangıç evresi; projenin kuruluş aşamasını temsil ediyor.


Bilindiği gibi siteler artık sadece bilgisayarlardan izlenmiyor. Telefonlarımızı da kullanıyoruz. Bu yüzden her ikisi için hazırlanmaları gerekiyor. Öyle yaptık.


Ama ne yaparsak yapalım telefon bilgisayar kadar olamıyor. Anlık göz geçirme için evet ama sonunda olması gereken, bir siteyi bilgisayardan incelemek.


Sitemiz hem genel hem de özel, yani daha ayrıntılı sayfalar içeriyor. Projeyle ilgili en genel sunum Kayık 1934 Amaç sayfasında. Diğer sayfalar, burada değinilmiş noktaları daha ayrıntılı anlatıyor.


Projemizin üç temel hedefi var ve bu hedeflerden ikisi, yani Denizcilik Araştırmaları ve Doğal Denizcilik, çeşitli seyirler içeriyor. Yapacağımız seyirleri daha ayrıntılı anlattığımız başka bir sayfa daha hazırladık: Seyirler ve Atölyeler.


Teknik ayrıntıları Kayık sayfasında işledik ama burada planlar sunmaktan ziyade genel anlamda kayık, tırhandil ve sakolevanın ne olduklarını anlatmaya çalıştık ve yapacağımız kayığın genel niteliklerinden ve kullanacağı diğer armalardan bahsettik. Bir de kayığımızın ustası Mehmet Uyav’ı ve Türkiye’nin ilk tekne yapımcılarından olan dedesinin öyküsünü anlattık.


Çok görsel kullandık. Bir kısmı kendi görsellerimiz, bir kısmı başkalarının arşivlerinden. Her iki durumda da nereden alındıklarını belirttik. Yalnız bir de internette karşılaşıp kullandığımız kaynağı belirsiz görseller var. Bunların nerden geldiklerini bulamadık. Bulunduğu ve bize bildirildiği takdirde seve seve adlarını ekleyeceğiz. Eğer kaldırmamızı isterlerse onu da yaparız. Bu bir toplumsal ve ekolojik sorumluluk ve araştırma projesi; amaç ticari kazanç, yani para kazanmak değil. Sonuçta bu görsellerin sahiplerini de projeye katkı yapan kişiler olarak görüyoruz.


Blog sayfamız bu evrede projenin gelişimini anlatacak. Burayı takip ederek hangi aşamaya ulaştığımızı görebilir ve eğer bağışçılarımızdan biriyseniz katkınızla mutlu olabilirsiniz. Böyle böyle gerçekleşecek bu proje. Ayrıca konularımızla ilgili yazılar da ekleyeceğiz bloğa. Daha sonraki evrelerde yaptığımız çalışmaları paylaşmak için kullanacağız.


Sitede elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ama eminim eksiklerimiz vardır veya yanlış çalışan bir şeyler çıkacaktır. Eğer bize bildirireniz hemen ilgileneceğiz.

31 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page