top of page

Yıldız Seyri - Orion ve Kanopus

Sonunda başardım. Telefonumla Orion takımyıldızının genel hatlarının fotoğrafını çekebildim. Genelde akşamları zaman bulabiliyorum spora çıkmaya. Bu sırada, ışık kirliliği olmasına rağmen, en azından kendi mahallemde belli başlı takımyıldızlarını görebiliyorum.

Bodrum'dan Orion takımyıldızının telefonla fotoğrafı
Telefonla Orion Takımyıldızı


Bu sıralar Orion ve Büyük Köpek takımyıldızları, yani Sirius’un takımyıldızı çok güzel gözüküyorlar. Onu da çektim ama tabii köpek şeklini çıkartamadı telefonum. Ancak gövdesinin dört yıldızı. Ama çıplak gözle başı hariç kalanı gözüküyor bu sıra. Başı da çok silik olarak. Bir keresinde Latmos’ta kamp yaptığımda görmeyi başarmıştım çok net olarak.


Bodrum'dan telefonla Sirius ve Büyük Köpek takımyıldızının fotoğrafı
Sirius'un parçası olduğu Büyük Köpek Takımyıldızı

Karşılaştırdığım zaman hiç de fena değil. Basit bir telefon sonuçta.

Büyük Köpek ve Orion takımyıldızları
Soldan Sağa Büyük Köpek ve Orion takımyıldızları

Dün akşam bir de bir zamanlar antikçağda daha rahat gözükmüş olan Puppis takımyıldızının en azından bizim yarımküreye sarkan ucunu görmeye çalıştım. Işıklardan ötürü göremedim. Dağa falan çıkmam gerekecek. Bizden aşağıdaki gibi bir şey gözükmesi gerekiyor. Arada güvercin ve tavşan takımyıldızları var. Onları görebiliyorum.

Puppis takımyıldızı
Puppis Takımyıldızının bizden gözükebilecek kısmı

Puppis antikçağda Argo Navis olarak adlandırılmış çok daha büyük takımyıldızının parçasıymış. Daha sonra on sekizinci yüzyılda bir astronom Puppis, Karina ve Vela adlı üç parçaya bölmüş. Karina ve Vela artık bizim zamanımızda burada gözükmüyor. Çünkü o zamandan beri yerlerini değiştirdiler bir parça. Bir tek bu Puppis görülebiliyor. Benim de merakım bu üç takımyıldızı Argo’nun yelkenlisini canlandırdığı için.


Argo Navis constellation
Argo Navis Takımyıldızı, Argo'nun Gemisi

Antikçağ denizciliğinde yıldız seyrinin önemli bir yeri var. O yüzden bu takımyıldızlarının önemli bir kısmı o dönemde tasarlanmış. Örneğin, bu Argo Navis’in başlıca yıldızı Kanopus yıldız seyrinde önemliymiş. Yukarıdaki görselde kanopus yelkenlinin dümeni. Bodrum’dan görmemiz zor ama biraz güneye gidildiğinde, çok uzağa değil, Datça’nın biraz güneyine, görmek mümkün.


Ama asıl şu anda inşa ettiğimiz kayığımızı tamamlayınca güneye doğru bir sefer yapacağım. Rodos’un güney ucuna kadar gitmek yeterli olacaktır. Böylece hem antikçağdaki en güney takımyıldızlarını görebilecek, hem de o dönemin Akdeniz’i güneye aşan seyirlerdeki rollerini çalışabileceğim. Denizin ortasında bir gece geçireceğimiz bir deniz seyri. Tabii biraz rüzgâr da gerekecek. Yoksa motorsuz kayığımız hiçbir yere gidemez.

74 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page