top of page

Yaşam Alanı Hesapları


Bayram sırasında kayığa uğradım. Epey ilerledik. İç bağlantılar bitti. Forma çekildi. Parampetin yeri belirlendi. Buradaki eski yeri, biraz daha yukarı çektik. Şimdi bir bakıma en zor kısma geldik: Tatmin edici bir yaşam alanının yaratılması. Hem aşağıda hem de yukarıda, güvertede. Gerekli ölçüleri çıkartıp İsmail Usta’ya vermem gerekiyor ki, diğer işlere geçebilsin. Kemereler, lirozlar, taban kaplamaları. O yüzden kayıktaydım gayet sıcak bir günde.


Bu işin en önemli kısmı doğal olarak kemereler. Güverte kemerelerin üzerinde duracak. Güverte de aynı zamanda iç alanın tavanı. Ne kadar yüksek olacak kemereler? Burada tırhandilin kendine özgü özelliklerinden doğal bir sınırımız var. Onun üstüne geçmek istiyorsak güverteye bir üst yapı eklememiz gerekiyor. Günümüzde öyle yapıyorlar. Boylu boyunca tüm güverteyi kaplayan yüksek bir kamara yapısı ve üzerine de davlumbaz. Ama biz 1930’ların kayığını yapıyoruz ve o yıllarda böyle bir uygulama yok. En fazla bir ambar var ve bu ambara inen güverte üstü alçak yapılar.


En büyük sorun baş taraf. Bu kısım epey alçak. Bir de direk ıskaçaları gelecek. Kayık çeşitli armalar deneyeceği için birden fazla ıskaçamız olacak. Bunların da yerlerini belirlemem gerekiyor. Bu bölge daha alçak olduğu için yatma alanını başa yerleştireceğim. Kemereler yukarıya doğru 15 cm sehimli. Bu da biraz daha yükseklik. Her santim önemli.


Asıl yaşam alanımız orta postadan kıça kadar olan kısım olacak. Kayığın en derin kısmı burası. Fotoğrafta görüldüğü gibi, burada neredeyse kendi boyumu kurtarabiliyorum. Parampetimizi 40 cm olarak belirledik. Kemere sehimi 15 cm. Dolayısıyla güverteden biraz yükselen bir yapıyla yeterince yüksek bir iç alan yaratabiliriz.


Bu arada tanklar için yer ayırmak gerekiyor. Su ve pis su tankları. Motorumuz yok. Onun ağırlığını da bir şekilde eklememiz gerekecek. Çünkü bunlar motor devri tırhandilleri. Batacakları çizgi, motorlu düşünülerek yapılıyor. Notlarımı aldım. Şimdi masa başında bol çizim zamanı. Yapıyorum da şu anda. Pazartesi tüm ölçüleri belirlenmiş olmam gerekiyor. Kayik1934.org – Timuçin Binder


103 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating