top of page
B.png

Projeye Destek

Neden bu projeyi desteklemek isteyebilirsiniz?

Herhangi bir yelkenli olmayacak bu? Bu kadar eziyeti herhangi bir yelkenli, yüz yıl öncesine ait bir yelkenli replikası yapmak için çekmiyorum. Nostaljik bir proje değil bu. Aksine geleceğe dair bir proje. Biz insanların artık yaşama daha farklı bakmaları gerektiğini savunan bir proje. Dünyamızla, üzerinde yaşadığımız yerküreyle, doğayla, diğer canlılarla daha farklı ilişkiler kurarak yaşamamız gerektiğini savunan bir proje. Ufak yerel bir proje.

 

Yani bu yelkenli farklı bir yaşam felsefesinin anlatılması ve yayılması için yapılıyor. Kimine ütopik gelebilir bu fikir. Bence içinde bulunduğumuz yaşamı sürdürebileceğimiz fikri koskocaman ütopya. Bu ütopyanın bizi nereye getirdiği ortada. Artık daha gerçekçi çözümlerden bahsetmenin zamanı geldi.

 

Amacım bu farklı yaşam felsefesine dikkat çekmek, çeşitli etkinliklerle bu konuya duyarlılığı arttırmak ve elimden geldiğince bir şeyler yapmak. Bu çabamın mekânı olarak da yüz yıl öncesine ait bir yelkenliyi orijinal haliyle, yani motorsuz olarak yeniden geri getirmeyi seçtim. Eğer bu fikir kafanıza yatıyorsa, en azından denenmeli diyorsanız, o zaman bizi desteklemeyi düşünebilirsiniz.

 

Olay bu ama ticari bir girişim olmasa da projenin harekete geçebilmesi için belli bir desteğe ihtiyacı var. Benim gelirim bir yere kadar getirdi, getiriyor.  Bir dayanışma ilişkisi düşündüm. Yapacağınız maddi destek karşılığında ben de size, projenin ilkeleri doğrultusunda bu yelkenlide başka türlü pek de yaşayamayacağınız bir deniz, doğa ve doğallık deneyimi sunmak istiyorum.  

 

Bunu bir kereliğine yapabilirsiniz. Gelir, görür, hayatınıza geri dönersiniz. Ya da yaptığım şey hoşunuza gider, bu farklı mekanı, yaşama farklı yaklaşımı ara sıra kaçacağınız, değişik bir şeyler yaşayacağınız, bir bakıma nefes alabileceğiniz bir yere dönüştürebilir, hatta biraz daha ileri gidip projeye daha fazla katkıda bulunursunuz. Böylece kısmen de olsa farklı bir kültüre dahil olursunuz.

Ama sadece o değil. Proje harekete geçtikten sonra da katkıda bulunmayı sürdürürseniz, bu katkıları gençler ve çocuklarla yapacağım etkinlikler için kullanacağım. Belki onlar bu sayede daha farklı, daha güzel bir yaşam yaratmanın tohumlarını atarlar ileride.

Desteğiniz karşılığında ne sağlayacaksınız?   

1. Kültürel ve ekolojik bir projenin parçası olacaksınız ve adınız sitemizin destekçiler sayfasında yer alacak. Böylece araştırma, çalışma ve etkinliklerimizi desteklemiş olacaksınız. 

2. Katkınızı birçok açıdan eşi olmayan yelkenlimizin yapımında yaptıysanız, adınız, yelkenlimize yerleştireceğimiz plaketin üzerinde sonsuza kadar yer alacak.    

3. En büyük kazancınız Doğa ve Deniz Seyirlerimiz olacak. Bu daha çok bireylerin yararlanabileceği bir seçenek. Desteğinizin miktarına bağlı olarak size çeşitli seyir/etkinlik seçenekleri sunuyorum. Bunları biraz aşağıda görebilirsiniz.   

Destek Etkinlikleri

Bu etkinlikler birer tur programı gibi gözükseler de değiller. Amacım sizi turistik bir geziye çıkarmak değil. Daha fazlasını hedefliyorum ama ilk önce bu projeyi desteklediğiniz için size bu şekilde teşekkür etmek istiyorum. Bu etkinlikler yelkenlimiz denize inip hazır olduktan sonraki ilk sonbaharda başlayacak. 


Her bir etkinliğin yanında bir kod var. Seçiminizi belirtirken bu kodu kullanmanızı istiyorum. Destekle düğmesini tıkladığınızda bir mesaj kutusu çıkacak. Mesajınızı aldığımda size iki şey göndereceğim: Herhangi bir yanlış anlamayı engellemek için seçtiğiniz etkinlikle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve desteğinizi gönderebileceğiniz bir IBAN numarası. Belki bir arkadaşınız veya eşinizle gelebileceğinizi düşünerek indirimli çift seçeneği de ekledim. Bunu da belirtirseniz sevinirim.  

Şimdiden epeyce destekçimiz oldu. Görmek isterseniz Destekçilerimiz...

Not: Yelkenlimizin yapım süreci bizden kaynaklanmayan çeşitli sebeplerle uzadı. Ülke ekonomisi de epeyce sapıttı. Etkinliklerin destek bedellerini tekrar tekrar ayarlamak zorunda kaldım, bir kısmını eledim., yeni tanıtım kodları belirledim. Bu yeni durum, daha önce katkıda bulunmuş destekçilerimizin seçimlerini etkilemiyor, onlar kayıtlı ve aynı şekilde geçerli.  

Aşağıdaki destek etkinliklerin çoğuna yeme-içme, Türkiye dışındaki liman ücretleri yurtdışına çıkış ve transitlog masrafları dahil değil. Yeme-içmenin dahil olmadığı etkinlikleri ayrıca bir kez daha belirttim. 

Otuz yaş altıysanız %50'ye kadar varan indirimlerden yararlanabilirsiniz. Gerekli bilgi için bize ulaşın. 

Kayık

Üç adet kategori var. İlkine Kayık adını verdim. Biz burada tekneye kayık diyoruz, boyu kaç metre olursa olsun. Yoksa kayığımız neredeyse 12  metre.  Bu gruptaki destek etkinliklerinde sadece kayığımızı tanıyacaksınız. Muhtemelen size kendisini sevdirecektir, özellikle ikinci seçenekteki gibi onunla doğada bir gün geçirmeyi düşünürseniz. Ama bunun size yetmeyeceğini düşünüyor ve onu daha fazla yaşamak istiyorsanız, o zaman bize da daha fazla katkıda bulunabileceğiniz bir sonraki gruptaki etkinlikleri incelemenizi öneriyorum. Üçüncü seçeneğimiz olan yıldızlar ve mitoloji özel merakım. Üç ayrı etkinlik hazırladım bu konuyla ilgili. Bu ilki. 

Sertifika + Hediye - SH

₺500

Katkınıza karşılık adınız, kayığımızın yapımında emeği geçen tüm destekçilerimizle birlikte bir plaket üzerine kaydedilecek ve kayığımızın görünür bir yerine yerleştirilecek. Böylece hem katkınız her zaman hatırlanacak hem de adınız, faaliyetleri sırasında kayığımıza eşlik edecek. Ayrıca size hem katkınızı belgelemek için bir Destekçi Sertifikası  hem de bizi hatırlatmak için küçük bir hediye vereceğiz. Her zaman bizi ziyaret edebilirsiniz. 

kayik1934 tirhandil geleneksel yelkenli doğala dönüş doğa ekolojik

Kayıkta Bir Gün - KBR

₺1500 (1 kişi)/2.250 (2 kişi)  (yeme-içme hariç)

Modern hayatın kargaşasından, gürültüsünden  bir süre  uzaklaşmak istediniz diyelim.  O zaman kayıkta bir veya iki gün diyorum.  Kayığımız özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında ara ara liman dışında bir koyda demirleyecek. . Kendinize ufak bir çanta hazırlayıp  kayığımızda bir gün ve bir gece geçirebilirsiniz.  Öyle kendinize ait bir kamaranız olmayacak ama yüz yıl öncesine ait bir yelkenlinin doğal koşullarında, doğanın ortasında ve içinde olacaksınız.  Kıyıya çıkıp doğa yürüyüşü yapabilir veya  güvertede hem kitabınızı okuyup hem de  denize dalabilirsiniz. Akşam ya içeride ya da dışarıda yıldızların altında yatacaksınız.  Kumanyanız size ait ama kayığımızda  yemek pişirme imkanınız olacak.  Bana bir gün yetmez iki gün isterim diyorsanız  yukarıdaki desteği 2000 TL yapmanız yeterli. 

deniz doğa doğal yaşam sessizlik huzur kayik1934

Yıldız ve Mitoloji Gecesi - YMG 

 ₺3.000 (1 kişi)/4.500 (2 kişi)

Yüzlerce yıl yıldızlara güvenmiş denizciler.  Özellikle uzun yolculuklarda. Benim de  çok ilgimi çeken ve uzun süredir çalıştığım  bir konu.  İnsanlığın  bugün modern hayata yenilmiş önemli kültürel miraslarından biri. Yıldızlarla ilgili birden fazla etkinlik hazırladım. Bu en basiti. Mevsimine göre öğleden sonra veya akşamüstü başlayacak etkinliğimiz. İlk önce kısa bir doğa yürüyüşü, ardından bir koyda bekleyen kayığımıza geçeceğiz. Hoş bir akşam yemeğinden sonra kararan gökyüzüyle birlikte bakışlarımızı gecenin yüzüne  çevireceğiz. Size takımyıldızlarını, belli başlı yıldızları ve insanlığın çeşitli kültürlerinin onlar için yarattıkları mitolojik  öyküleri anlatacağım. Etkinliğimiz gece 11:00 - 12:00 arasında sonra erecek.  Bu etkinliğe akşam yemeği ve ikramımız olarak bir kadeh şarap dahildir.

geceyüzü yıldızlar mitoloji kayik1934 orion

Kayıkta Akşam Yemeği - KAY

₺5.000 (iki kişi)

Bu etkinliğimizde sizi, bir arkadaşınız veya eşinizle birlikte  yüzyıl öncesinin yelkenlisi, tırhandil tipli kayığımızda ağırlayacağız.  Akşam yemeğinizden önce size yelkenlimizi, projemizi   ve Ege Denizciliğinin tarihini anlatan kısa bir sunum sunacağım. Yelkenlimiz o sırada ya limanda ya da bir koyda olacak. Koydaysak  isterseniz  bir parça denizin keyfini de çıkartabilirsiniz. Deniz ürünlerinden oluşan akşam yemeğinize  bir şişe şarap da eşlik edecek. Eğer  deniz ürünlerini tercih etmiyorsanız farklı bir seçenek de sunabiliriz. Bu etkinliğimizin süresi  16:00-24:00 arası.

kayik1934 tirhandil geleneksel yelkenli ekolojik doğala dönüş doğa

Doğala Dönüş

Bu grupta projemizin özüne adım atıyor ve seçeceğiniz seçeneklerde temel konularımızla tanışma fırsatı yakalıyorsunuz. Geleneksel Denizcilik üzerine bilgi ve deneyiminizi epeyce arttıracak bir seçeneğimiz var. Yoracak ama gerçekten meraklıysanız bence epeyce tatmin olacaksınız. Bu projede dağları unutmak mümkün değil, çünkü deniz kadar, belki daha da çok, bir dağ aşığıyımdır. Bir etkinliğimizde yelkenle dağ yürüyüşünü birleştiriyoruz. Yıldızlar ve mitolojiye bir önceki grupta yaptığımız başlangıcı burada daha da zenginleştiren bir seyir etkinliğimiz var. Bu seçenekte yelkenle yıldızları gözlemleyeceğimiz koya gidip kalacağız. Tabii doğal yaşama dönüş derken kafalarımızı da unutmamamız gerekiyor. Sadece bedensellik değil derdimiz, daha doğrusu bedenselliğin zihin ve aklı da içerdiğini savunanlardanız. Bunun için de iki ayrı etkinliğimiz var. Biri Mavi Anadolu felsefesini işleyen ve ilk Mavi Yolcuları hatırlayan, diğeri de yelkenle birlikte ekoloji ile felsefeyi birleştiren, bu projenin ardındaki yaşam felsefesine, doğalcılığa giren etkinliğimiz. 

Deniz ve Dağ - Yelken ve Yürüyüş - DDYY

₺6.000 (1 kişi) / 9.000 (2 kişi)   (yeme-içme hariç)

Burada yelken ile yürüyüşü birleştiriyoruz.  İlk gün geleneksel bir yelkenlide denizcilik  yapacaksınız. Etkinliğimize katılmadan önce sizi geleneksel denizcilik konusunda  bir parça eğiteceğim.  Kayığımıza adım attığınızda da yelkenleri açmadan önce yine kısa bir kursunuz olacak.  Daha sonra sadece yelkenlerimizi kullanarak (motorumuz yok zaten) bir koya gidip demirleyeceğiz. Günün kalan kısmı deniz, yemek ve geleneksel yelkencilik ve doğa üstüne bir sunumla geçecek. Ya güvertede ya da sahilde uyku tulumlarımızda yatacağız. Dilerseniz çadır da kurabilirsiniz. Sabahsa 6 - 8 km'lik bir doğa/dağ yürüyüşümüz olacak. Kayığa geri döndükten sonra da tekrar yelken basıp başlangıç noktamıza döneceğiz. 

Süre: 2  gün - 1  gece.

Daha fazla bilgi
13161773_10156918304960243_4360213691751105907_o.jpg

Yelken, Yıldızlar ve Mitoloji - YYM 

 ₺6.000 (1 kişi) / 9.000 (2 kişi)    (yeme-içme hariç)

Yüzlerce yıl yıldızlara güvenmiş denizciler,  özellikle uzun yolculuklarda. ve benim de  çok ilgimi çeken bir konu çocukluğumdan beri, dedim yukarıda. Bu etkinlikte çıtayı yükseltiyorum. Yelken seyri de ekliyorum.  İlk başta yelken seyri yaparak (motorumuz yok zaten) demirleyeceğimiz koya gideceğiz. Etkinliğimize katılmadan önce sizi geleneksel denizcilik konusunda sizi bir parça eğiteceğim.  Kayığımıza adım attığınızda da yelkenleri açmadan önce yine kısa bir kursunuz olacak. Akşam hava karardıktan sonraysa yıldızlar ve mitolojiyle baş başa kalacağız. Sadece o değil tabii, az da olsa bir de modern çağa kadar insanın yıldızlarla öyküsüne de gireceğim. Meraklılarınızla geç saatlere kadar yıldızları incelemeye devam edebiliriz. Ertesi gün tekrar yelken açıp başlangıç noktamıza geri döneceğiz. 

Süre: 2 gün-1 gece. 

Read More
Yıldızlar.jpg

Geleneksel Denizcilik - GD

₺10.000 (1 kişi)/15.000 (2 kişi)      (yeme-içme hariç)

Bu etkinlik, geleneksel yelkencilik tutkunları veya meraklıları için bir başlangıç atölyesi. Çıkacağımız en yüksek rüzgar 5 kuvvet olacak. Temel yelken komutları ve terimlerini, yelken arması ilkelerini, makara ve palangaları, temel düğümleri ve örgüleri, hareketli arma ve yelkenlerin hazırlanma ve bakımlarını ve bir parça da geleneksel denizcilik tarihi öğreneceğiz. Ama daha da önemlisi tamamen kendi beden gücümüz ve zekamızla yol alacağız. Kendi doğal kapasitemizi ve dolayısıyla kendi sınırlarımızı tanıyacağız. Konfor, yüzyıl öncenin böyle bir yelkenlideki konforu olacak, o kadar. Sadece doğa, biz ve geleneksel denizcilik.

Süre: 3 gün - 2 gece

Read More
phoca_thumb_l_Sakoleva-16B.jpg

Mavi Keşif - MK

₺12.000 (1 kişi)/18.000 (2 kişi)     (yeme-içme hariç)

İlk mavi yolcuların, Cevat Şakir ve arkadaşlarının nasıl gezdiklerini merak ediyor musunuz? Bu etkinlik merak edenler için. Belki 1940'ları 50'lerin dünyasını geri getiremeyiz ama yelkenlimiz onlarınki kadar basit, hatta daha da basit, ve doğamız da sonbahar ve ilkbahar aylarında hâlâ  yeterince tenha. Mavi Keşif etkinliğimizi Mavi Anadolu Hümanizmina geri dönüş, bu düşünceyi yeniden değerlendirmek ve anlamak olarak tasarladım. Neydi amaçları, neye ulaşmaya çalışıyorlardı, bunları da konuşacağız. Aynı onlar gibi dolaşarak, yelken açarak, bir süre basit koşullarda yaşayarak, yiyip içerek, sohbet ederek, eğlenerek, düşünerek yapacağız bu etkinliği.  Arkeoloji, antropoloji, mitoloji, tarih, edebiyat, felsefe ve mavi.

Süre: 4 gün - 3 gece.

Read More
Bodrum_Paluko_edited.jpg

Doğala Dönüş, Ekoloji ve Felsefe - DDEF

₺10.000 (1 kişi)/15.000 (2 kişi)      (yeme-içme hariç)

Eğer projemizin ardındaki temel düşünceyi daha iyi kavrayabilmek ve bunu tam bir bedensellik ve doğallık içinde hem yelken basarak hem de dağlarda yürüyerek yapmak istiyorsanız bu etkinlik sizin için. Doğaya dönüş değil, doğala dönüş. Doğala dönüş ve felsefe projemizin iki temel ayağı. Felsefe, benim için, yaşama sanatı olarak tanımladığım içinde var olduğumuzu kavrama uğraşısı. Doğaya basit bir modern gözlemci veya tatilci olarak gitmeye çalışmıyorum. Bu iki farklı parçayı buluşturmak amacım. Yani sadece doğa ve ekoloji konularına girmeyip insanlığın genel gelişimi içinde doğala dönmenin ve doğallaşma felsefesinin ne anlama geldiğini de irdeleyeceğiz. Sohbetlerimiz bazen kayıkta güvertede yıldızların altında ya da yelkenle yol alırken bazen de kıyıda ağaçların altında ya da yakın zirvelerde yer alacak. 

Süre: 4 gün - 3 gece.

Read More
Orkide

Sınırları Zorlayalım

Bu bambaşka bir etkinlik grubu. Muhtemelen herkes için değil. Çıtayı epeyce yükseltmek, sınırlarını zorlamak isteyenler, yani konfor alanının dışına çıkmak isteyenler için. Yeterince ürküttüm mü? Amacım ürkütmek değil aslında. Yüzlerce yıl önce denizcilerin bu tür yelkenlilerle gittikleri rotalarda ve onların koşullarıyla seyir yapmak istiyorum. Hedef sadece kendi becerilerimizle böyle bir yelkenlide doğayı yaşamak, kimimiz için onunla mücadele etmek ve bu sırada kendimizi keşfetmek. Yelkenlimiz basit, yani modern navigasyon aletlerinden yoksun. En fazla harita ve pusulamız olacak. Daha sonra bunların da olmadığı seyirler düşüneceğim ama henüz değil. Mesafelerimiz çok daha uzun ve uzak ve bir kısmı medeniyete hiç uğramadan gerçekleşecek. Elbette koylarda duracağız ama bazı rotalarımızda en az iki gün hiç durmadan gitmemiz gerekecek. Ve tabii her şey kas gücümüz ve kendi zekamızla. Şu anda üç etkinlik koydum bu gruba. Kafamda motorsuz yelkenlimizle Sicilya'ya kadar gidip gelme fikri de var ama onu şimdilik buraya dahil etmedim. 

Yıldız Seyri - YS 

₺20.000 (1 kişi)/30.000 (2 kişi)     (yeme-içme hariç)

Denizde tüm seyir araçlarınızı yitirebilirsiniz. Bir tek yıldızlar hariç. Henüz pusula bile yokken, yıldızlardan bulmuş yönlerini denizciler. Yıllardır geleneksel denizcilik tarihi araştırmaları yapan birisi olarak  en büyük ilgi alanım yıldız seyri. Modern yöntemlerle, yani matematiksel hesaplar ve almanaklarla değil. Tamamen doğal ve bedensel, kendi gözlerimizle, kendi duylarımızla. Haliyle gece seyri yapacağız ve bunun için de açık denize çıkacağız, kıyıdan uzaklaşacağız. Çeşitli rotalar mümkün bu etkinlik için. İlk anda aklıma gelenlerden biri Argo'ya doğru olarak adlandırdığım bir yolculuk. Yani açık denizde daha güneye ineceğiz. Zaman içinde başka rotalar da deneyeceğim. Yıldız seyri yapacak, tekniklerini konuşacak ve uygulayacağız. Bir de haliyle denizcilik tarihi. Bol bol da yelken. Zamanımızın büyük kısmı deniz üzerinde geçecek.

Süre: 4 gün - 3 gece.

Daha fazla bilgi
argo_navis_edited.jpg

Girit Seyri - GS

 ₺30.000 (1 kişi)/45.000 (2 kişi)        (yeme-içme hariç)

Burada amaç, 1897'de Giritli Müslümanların Girit'ten Bodrum'a sadece yelken kullanarak gerçekleştirdikleri tarihi göçü canlandırmak. Bodrum da bu ailelerinin yerleştiği yerlerden biriydi. Bodrum Girit topluluğu arasında denizcilik her zaman baskın bir iş alanı olmuş ve bu ailelerden biri olmuş. Kılavura ailesi bu göçü 1900'lerin başında kendilerine ait sakoleva armalı motorsuz bir yelkenliyle gerçekleştirmiş. Bu seyirde biz de motorsuz yelkenlimizle, öyküsünü bildiğimiz bu göçü canlandıracağız. Tabii yolculuk boyunca bir yandan bol bol yelken yaparken diğer yandan Girit'in Ege denizciliğindeki ve insanlık tarihindeki yeri üzerine de sohbetler edeceğiz. 

Süre: 5 gün - 4 gece.

Read More
10171006_972940362723289_3144797975036669239_nB.jpg

Ege Geçişi - EG

₺50.000 (1 kişi)/75.000 (2 kişi)       (yeme-içme hariç)

En iddialı etkinliğimiz. Ege'yi bir uçtan diğerine ve gerisingeriye geçeceğiz. Aşağıda yazdığım sürede bunu gerçekleştirebilir miyim bilemiyorum. İlk deneme seyrinde öğreneceğim bunu ama bu etkinlik bir gezi değil, tamamen böyle bir geleneksel yelkenlinin yelken yapma kapasitesini denemek. Modern arma kullanmıyoruz, geleneksel armalarla yapacağız bu yolculuğu. İki yol var gidebileceğimiz. Kikladlar veya Girit Denizi üzerinden. İlk seyrimizde Girit Denizi yönünü kullanacağım. Geçişi tamamladığımız noktada bir gece kalıp ertesi gün geri dönüş için demir alacağız. Geçiş sırasında mola verip vermeyeceğimiz (verirsek sadece bir kez) tamamen hava koşullarına ve elimizdeki süreye bağlı.  Çok sert olmasa da orta şiddet rüzgarda gideceğiz. Sanırım bunu performans etkinliği gibi düşünmek yanlış değil :) 20. yüzyıl başına kadar var olmuş bir motorsuz yelkenli seyri.

Süre: 8 gün - 7 gece.

Read More
phoca_thumb_l_Sakoleva-16B.jpg

Kayığımız ve Seyirlerimiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Site boyunca kayığımız ve seyirlerimiz ayrıntılı şekilde anlatıldıysa da, yanlış anlaşılmaları önlemek için bazı noktaları bir kez daha anımsatmak ve biraz daha ayrıntılı ifade etmek yararlı olacak.  

 1. Seyirlerimizin Mavi Yolculuktan Farklılığı:  Burada sunduğumuz seyir paketleri tamamen bağışçılarımızı yaptıkları katkı için ödüllendirme amacıyla hazırlanmıştır. Bunlara bir yatçılık acentesinin mavi yolculuk programları olarak yaklaşılmamalıdır. Sadece yelkenle yol alan kayığımız da bir mavi yolculuk teknesi veya guleti değildir. Dolayısıyla, eğer beklentiniz bir mavi yolculuk teknesinin sunduğu tatil anlayışını ve beraberinde gelen lüks ve konforu içeriyorsa, burada sunulan seyir paketleri sizin için olmayabilir.

 2. Kamaralar ve Yatma Koşulları: Yelkenlimiz 11.5 metre boyunda bir tırhandil. Aynı zamanda 1930’lara ait bir iş kayığı replikası olduğundan bugün görmeye alıştığınız teknelerden ve özellikle de tatil amaçlı yapılan mavi yolculuk teknelerinden çok farklı. Güverte üzerinde bir üst yapı yok, sadece düz güverte. Güverte altında da kamaralar yok, sadece kapatılabilir yarı-açık bir ambarı var. Dolayısıyla, ya ambarda yatılabilir, ki genelde bunun tercih edilmeyeceğini düşünüyoruz, ya da matların üzerine serilecek uyku tulumlarının içinde veya battaniye veya pikelerin altında güvertede. Kıyıda kamp kurmak seçeneği de mevcut.

 3. Güverte ve Tuvalet: Gündüz yaşam alanımız kayığımızın güvertesi. Hem seyir yaparken hem de demirliyken siz konuklarımızın rahat edebilmeleri için açılır-kapanır oturacak yerler ve yemeklerimiz için de bir masamız olacak. Kendimizi güneşten ve akşamları da çiğden korumak ya da daha soğuk günlerde sıcak tutmak için güverteyi neredeyse her yanından kapalı büyük bir salona dönüştüren tentemiz de olacak. En önemlisi de, 1930’lardan farklı olarak aşağıda kapalı modern bir tuvaletimiz ve üstümüzü değiştirmek için başka bir kapalı alanımız olacak.

 4. Seyir Kişi Sınırı: Kayığımızın kişi kapasitesi katıldığınız programa göre değişecek. Günübirlik seyirlerde 8 kişi ideal. Kalmalı, daha uzun seyirlerde kapasitemizi 6 kişiyle sınırlandıracağız. Bunlar üst sınırlar, ticari bir girişim olmadığımızdan alt sınırımız yok.

 5. Çocuklar: Çocuklu konuklarımızla ilgili olarak da, her şeyden önce anlaşmazlıklara yol açmamak ve herkesin rahatını düşünmek adına çocuksuz konuklarımızı çocuklu konuklarımızla aynı anda seyre çıkartmayacağız. İkinci olarak da, kayığımızın risk içeren donanımlar içermesinden dolayı kaptanın otoritesi ebeveynlerin üstündedir. Çocukların da eş derecede böyle bir deneyimden yararlanmaları son derece önemli ve eğiticidir ve bunun için çeşitli etkinlikler düşünüyoruz ama kayığa geldiklerinde onların da yetişkinler gibi kurallara uymaları gerekmektedir; kayığımızın doğasından ötürü çocuklara özel ve sınırsız bir özgürlük alanı tanımamız mümkün değil. 

 6. Dört Ayaklı Konuklar: Kayığımız dört ayaklı konuklarımıza da açık. Varlıklarının bizim için hiç bir sakıncası yoksa da, bu konuda hassas konuklarımızı dört ayaklı konuklarımızla bir arada seyre çıkartmayacağız. Dört ayaklı konuklarımızın seyir sırasında can yeleği giymeleri ve emniyetli bir şekilde bağlanmaları önemlidir. Konuğumuzun herhangi bir şekilde stres yaşamaması için gerekirse seyir sırasında manevralar yapılırken insan yoldaşı veya başka bir gönüllü kendisine eşlik edecektir. Program boyunca dört ayaklı konuklarımız üzerinde nihai otorite hem denizde hem de karada kaptandır ve dolayısıyla konuğumuzun insan yoldaşının kaptanın uyarılarına uyması gerekmektedir. Örneğin, orta yaş ve/veya yaşlı dört ayaklı konuklarımızın uzun dağ yürüyüşlerine katılmalarına veya tüm yaşların sıcakta yürütülmelerine izin verilmeyecektir.

 7. Mürettebat ve Ortak Çalışma: Seyirlerimizde, yine mavi yolculuk turlarından farklı olarak, çok sayıda mürettebat söz konusu değil. Hatta bunlar bağış karşılıkları olarak düşünülmüş teşekkür programları olduklarından seyirlerimizde hizmet verenler ve hizmet alanlar şeklinde bir ayrım yok. Siz projemize katkıda bulunmuş değerli konuklarımızsınız ve biz de size farklı ama hoş bir deniz ve doğa deneyimi ve şansı sunmaya çalışacağız. Seyir süresince birlikte çalışmak ve keyif almak projemizin önemli ilkelerinden. Dolayısıyla hem kayığımızın idaresine katılabileceksiniz hem de katılmanızı bekleyeceğiz. Beraber yol alacak, beraber yiyip içip keyif alacağız. Ama telaşlanmanıza gerek yok, sizden sahip olmadığınız beceri ve ustalık beklemeyeceğiz. O kısım için kısa seyirlerde yıllarca denizde çalışmış kaptanımız/proje sahibimiz ve uzun seyirlerde de başka bir yardımcı-denizci daha olaca

 8. Rüzgâra ve İklime Bağımlılık: gBu bir 1930’lar replikası motorsuz, yelkenli ve kürekli iş kayığı. Yol almamız rüzgâra ve hava koşullarına bağlı. 1930’lardan farklı olarak hava durumu siteleri bugün artık çok ayrıntılı ve doğruluk derecesi son derece yüksek tahminlerde bulunuyor. Ama bunlar bile en fazla on gün sonrasını gösterebiliyor. Dolayısıyla, tüm seyir sürelerimiz tahmini. Büyük oynamalar olması çok düşük ihtimalse de, yine de planlarınızı seyir sonunda bir yere ucu ucuna yetişecek şekilde yapmamanızı tavsiye ediyoruz; zamanında yetişemeyebilirsiniz.

 9. Havaya Bağlı İptal: Bununla beraber, her türlü hava tahminini alt üst eden bir durum ortaya çıkar ve bağış programını gerçekleştiremezsek, size ikinci bir şans sunacağız. Amacımız her şeyden önce size bu seçtiğiniz deneyimi yaşatmak.

 10. Elektrik: Kayığımız motorsuz olduğundan bu yolla elektrik üretimimiz yok. Ama kayığımızın görünümünü bozmayacak güneş panelleri yoluyla elektrik üreteceğiz. Bu şekilde telefonlarınızı şarj etmeniz mümkün olacak ama bunun ötesinde elektriğe ihtiyacınız varsa kendi olanaklarınızı yaratmanız gerekecek.

 11. Can güvenliği ve Sağlık Durumu: Son olarak da, kayığımızda 1930’lardan farklı olarak can güvenliği ve ilk yardım için gerekli her şey, bugün modern deniz araçlarından talep edilen şekilde eksiksiz sağlanacak. Ama bağış tercihinizi yaparken sizden herhangi bir ek sağlık durumunuz olup olmadığı hakkında bilgi isteyeceğiz. Eğer bu sağlık durumunuz katılmanızı engelliyorsa, maalesef sizin için, eğer mümkünse daha hafif bir seçenek düşüneceğiz. Özellikle daha zorlu denizcilik deneyimi isteyen ve daha formda olmanızı gerektiren geleneksel denizcilik veya araştırma seyirlerinde bu konuda çok daha titiz olacağız. Sonuç olarak bu seyir programları kayda değer bir risk içermiyorlarsa da, sağlık durumunuzun bu tür yelken seyirlerine izin verip vermediğinin nihai sorumluluğu size ait ve bunu belgelemeniz bizim için şart değilse de, sorumluluğu aldığınızı belirten bir beyanda bulunmanızı isteyeceğiz.

bottom of page