_DSC5172.jpg

Destek

Takas-destek sistemiyle projemizi destekleyin. Siz bizi desteklerken, biz de sizi bunun karşılığında çıkacağınız seyirlerle bu deniz ve doğa deneyimine dahil edelim. .

Takas - Destek

Projemiz sadece bir anıt-kayık yapmak değil. 

 

Geçmişten bir yelkenliyi, geleneksel bir yelkenliyi geri getiriyoruz, evet, ama sadece seyretmek için değil.

 

Bu yelkenlimizle, deniz, doğa ve geleneksel denizciliğe duyarlılığı arttırmak ve farkındalığı geliştirmek için seyirler, etkinlikler, atölyeler ve seminerler düzenleyecek, kendi yöremizde ve mümkün oldukça çevre yörelerde de bu tür faaliyetlerin öncülüğünü yapacağız. Projemiz yelkenlimizin tamamlanmasıyla bitmeyecek, aksine başlayacak.  

Dolayısıyla, projemizin sürdürülebilirliği temel önceliğimiz. Bu da bu boyutta bir proje için sadece kendi kaynaklarımızla mümkün değil; ek desteğe ihtiyacımız var. Ama ek destek derken sadece işin mali boyutundan bahsetmiyoruz. Toplumsal katılım da eş derecede, hatta daha önemli.    

 

Kültürel bir sahiplenmeye dönüşecek bir toplumsal katılım arzuluyoruz. Ardından bir topluluk olmayan projeler kalıcı olamıyor. Kalıcılıksa kültüre yol açıyor. Bu anıt-kayığın zaman içinde bir kültürel birlikteliğe yol açmasını istiyoruz. 

   

​Bunun da bağışlarla değil, ancak bir takas-destek sistemiyle mümkün olabileceğini düşündük. Yani biz projeye mali ek destek sağlarken, siz destekçimiz de desteğiniz oranında projeden yararlanacaksınız. Böylece "benim de payım var bu projede" diyerek bir toplumsal çabanın, bir biz'in

 parçası olacaksınız. İstediğimiz tam da bu! ​

Desteğiniz karşılığında ne sağlayacaksınız?   

1.      Her şeyden önce böyle bir kültürel duyarlılık ve farkındalık projesinin parçası olacaksınız ve adınız sitemizin destekçiler sayfasında yer alacak.  

2.      Araştırma ve çalışmalarımızı desteklemiş olacaksınız ve bunların sonuçları olan kitap, belgesel vb ürünlerde destekçimiz olarak adınız yer alacak. 

3.      Proje destekçisi olarak eğer katkınız tarihsel kayığımızın/yelkenlimizin yapımı sırasında gerçekleştiyse, adınız, kayığımızın görünür kısmına yerleştirilmiş bir plaketin üzerinde sonsuza kadar yer alacak.    

4.      Desteğinizin karşılığı olarak desteğiniz oranında size plaket, video, kitap gibi çeşitli ödüller sunacağız. Eğer desteğiniz belli bir oranı aştıysa bu ödül bir doğa ve deniz seyri olacak. 

5.      Eğer bir kurum veya şirket olarak katkıda bulunduysanız, projemizin kurumsal destekçileri arasında yer alacaksınız. Yapılan desteğin niteliğine göre kurumunuzun adı kayığımızda veya çalışmalarımızın ortaya çıkardığı bir veya daha fazla üründe yer alacak.  

6.      Destekçilerimizin en büyük kazancı bizce Doğa ve Deniz Seyirlerimiz. Desteğinizin miktarına bağlı olarak size çeşitli seyir seçenekleri sunuyoruz. Bu seçenekleri destek sayfamızda görebilirsiniz. Böylece projeye verdiğiniz desteği, sizi mutlu edecek ve her yerde bulamayacağınız nitelikte bir deneyime dönüştürme şansı yakalayacaksınız. Böylece projemizin tanıtımın üstlendiği yaşam felsefesiyle de tanışmış olacaksınız.   

Takas - Destek Paketleri

 

Aşağıda desteğinize minnettarlığımızın karşılığı olarak projenin ilkelerine uygun takas-destek paketleri hazırladık. Seçeneklerin ne kapsadıklarını da kısaca açıkladık.  

 

Sunulan seçenekler birer tur programı gibi gözükseler de değiller. Bu tamamen desteklerinize minnettarlığımızı göstermek için farklı ilgi alanlarını dikkate alarak hazırladığımız bir program. Bu seyirleri sadece destek süreci için düşündük. Daha sonra sürdürür müyüz, sürdürmez miyiz bunları, şu anda kesin bir şey yok. Çalışmalarımızı ana hedeflerimizle de sınırlayabiliriz.

 

Bunlar kâr amacı gütmeyen, bizim size teşekkür etme şeklimizin yansıması deniz seyirleri. Amaç para kazanmak değil, zaman zaman projeye katkı sağlamak ve karşılığını vermek. 

Takas-Destek paketlerimizi altı kategori altında topladık: Genel, Deniz ve Doğa, Geleneksel Denizcilik, Mavi Keşif, Araştırma Seyirleri ve Özel Destekler. Ayrıca her bir pakete adının yanında bir kod da ekledik. Seçiminizi belirtirken bu kodu kullanmanızı istiyoruz. 

Takas-Destek programlarımız 2021 Sonbaharı'ndan itibaren başlayacak. Dolayısıyla, destek miktarları ile programlar arasındaki ilişki bir yıl sonrasını yansıtıyor.

Ayrıca projemizi tanıtarak, anlatarak ve çeşitli sosyal iletişim ortamlarında paylaşarak da katkıda bulunabilirsiniz. 

 

Daha fazla bilgi veya her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Takas-Destek Nasıl Yapılıyor?

Destekle düğmesine tıkladığınızda karşınıza bir mesaj kutusu çıkacak. Mesajınızı aldığımızda size iki şey göndereceğiz: Herhangi bir yanlış anlamayı engellemek için bağışınızın karşılığı programla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve bağışınızı yapabileceğiniz IBAN numarası. 

 

Siz de mesajınızda hangi bağış paketini/seyir programını seçtiğinizi ve yaptığınız bağış miktarını belirteceksiniz. Belki bir arkadaşınız veya eşinizle gelebileceğinizi düşünerek indirimli bir çift seçeneği de ekledik. Soldan ilk fiyat tek kişi, ikinci de iki kişi için. Bunu da belirtirseniz seviniriz.  

Desteğinizi tek bir seferde gerçekleştirebileceğiniz gibi, aylık ödemeler şeklinde de yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bize planladığınız son rakamı veya seçtiğiniz bağış programını bildirmek.

Tanışma

Sertifika + Hediye - T1

Adınız, tüm destekçilerimizle birlikte kayığımızın Kayık1934 Anı Defteri'ne kaydedilecek. Böylece bu projedeki katkınız her zaman hatırlanacak ve kayığımız ayrılmaz bir parçası olacaksınız. Ayrıca size de bu katkınızı belgeleyen bir destekçi sertifikası ve bizi hatırlatacak ufak bir hediye vereceğiz. Her zaman bizi ziyaret ederek katkınızın sonucunu yakından tanıyabilirsiniz.

               ₺100

Geleneksel Yelken - T4

Toplam dört kişiyi geçmeyecek grubunuzla motorsuz bir kayıkta günübirlik geleneksel yelken seyri. Seyir sırasında dilerseniz bize katılabilir, yelken basıp dümen tutabilirsiniz. Böylece geleneksel bir yelkenlide rüzgâr, yelken ve insan ilişkisini yakından yaşama fırsatı yakalayacaksınız.. Seyir süresi: 5 saat.

 ₺1000 (4 kişilik grup için)

Sertifika + Kitapçık - T2

Adınız, tüm destekçilerimizle birlikte kayığımızın Kayık1934 Anı Defteri'ne kaydedilecek. Böylece bu projedeki katkınız her zaman hatırlanacak ve kayığımızın ayrılmaz bir parçası olacaksınız. Ayrıca size de bu katkınızı belgeleyen bir destekçi sertifikası ve projemizin öyküsünü anlatan kitabını hediye edeceğiz. Her zaman bizi ziyaret ederek katkınızın sonucunu yakından tanıyabilirsiniz.

               ₺300

Deniz ve Doğa - T5

Denizde yelken seyriyle karada doğa yürüyüşünü birleştiriyoruz. Yelkenle bir koya gidip demirleyecek, geceyi yıldızların altında ya uyku tulumlarımızda güvertede ya da kıyıda çadırlarımızda geçireceğiz. Sabah erkenden 8-12 km'lik bir doğa/dağ yürüyüşüne çıkacağız. Ardından yelkenle geri dönüş. 2 gün - 1 gece. 

 ₺1250 (1 kişi) / 1875 (2 kişi)

Akşam Yemeği - T3

Sizi bir arkadaşınız veya eşinizle birlikte kayığımızda ağırlayacağız. Böylece hem kayığımızı yakından tanıyacak ve çalışmalarımıza dair bilgileneceksiniz

hem de bir şişe şarap eşliğinde deniz ürünlerinden oluşan bir akşam yemeği keyfi yaşayacaksınız. Süre: 16:00-24:00

       ₺750 (iki kişi için)

Deniz ve Yıldızlar - T6

Yıldız tutkunları için 2 gecelik geceyüzü deneyimi sunuyoruz. Alet kullanmadan doğal gözlem. Geceyüzü proje sahibi/kaptanın özel ilgi alanı. Sizi takımyıldızları, burçlar ve yıldızlarla tanıştıracak, insanın geceyüzüne dair yarattığı mitoloji ve astrolojileri anlatacak. Dolayısıyla geceleri daha aktif olacağız. İki gece, iki ayrı kuytu koy. Göktaşı yağmurlarından birini yakalayabilirseniz, deneyiminiz daha da harika olacaktır. Süre: 3 gün-2 gece.

 ₺1750 (1 kişi) / 2650 (2 kişi)

Deniz ve Doğa

Gökova / Bozburun - D1

Denizde yelken seyriyle karada doğa/dağ yürüyüşünü birleştiriyoruz. Yukarıda adı geçen körfezlerden birinde yelkenle kıyıları ve yürüyerek de dağları keşfedeceksiniz. Sabahları

8-12 km'lik  yürüyüşlerle doğayı keşfedip tanıyacağız. Özellikle ilkbahar seyirlerinde zengin bir çiçekler dünyasıyla karşılaşacaksınız. Ağırlık doğa ve deniz deneyimi.

4 gün - 3 gece.

 ₺2500 (1 kişi) / 3750 (2 kişi)

Fethiye / Kaş - D2

Denizde yelken seyriyle karada doğa/dağ yürüyüşünü birleştiriyoruz. Yukarıda adı geçen körfezlerden birinde yelkenle kıyıları ve yürüyerek de dağları keşfedeceksiniz. Sabahları

8-12 km'lik  yürüyüşlerle doğayı keşfedip tanıyacağız. Özellikle ilkbahar seyirlerinde zengin bir çiçekler dünyasıyla karşılaşacaksınız. Ağırlık doğa ve deniz deneyimi.

4 gün - 3 gece.

 ₺3000 (1 kişi) / 4500 (2 kişi)

Ultra Dağ ve Deniz - D3

Dağ ve denizi bedenleriyle doya doya yaşamak, çıtayı yükseltmek ve belki de biraz zorlanmak isteyenler için 15-25 km'lik doğa/dağ yürüyüşlerini yelken seyriyle birleştireceğiz. Bazı parkurları dağdan geçip diğer koyda yelkenle devam edeceğiz. Bir yandan doğayı keşfedip, daha iyi tanıyacak, bir yandan da böyle bir ortam ve hareketlilik içinde kendimizi yeniden keşfedeceğiz. Gündüz yürüyüşlerine ek gece yürüyüşleriyle de karanlık ama aktif doğa ve yıldızlarla tanışacağız. Ağırlık doğa, deniz ve bedensel deneyim.  7 gün - 6 gece.

 ₺5000 (1 kişi) / 7500 (2 kişi)

Geleneksel Denizcilik

Başlangıç Seviyesi - G1

Geleneksel Denizcilik tutkunları veya bu tür denizciliği tanımak isteyenler için başlangıç atölyesi. Rüzgar üst sınırımız 4 kuvvet.  Denizcilik komutları ve terimleri, arma ilkeleri, makara ve palangalar, hareketli arma ve yelkenlerin hazırlanması ve bakımı. Her gün yelken seyri yaparak kullandığımız armanın temel ilkelerini, teknik inceliklerini ve tarihini öğreneceğiz. Ağırlık deniz ve geleneksel denizcilik.

3 gün - 2 gece

 ₺2000 (1 kişi) / 3000 (2 kişi)

İleri Seviye - G2

Geleneksel Denizcilik tutkunları veya bu tür denizciliği tanımak isteyenler için ileri seviye atölye. Rüzgar üst sınırımız 6 kuvvet.  Sabit ve hareketli armanın temel ilkeleri, teknik incelikleri, arma kurmak ve değiştirmek, camadan seyir, halat ve tel örme, karmaşık bağlar. İki farklı arma kullanacağız, dolayısıyla seyir sırasında birini söküp diğerini yerleştireceğiz. Her gün yelken seyri yaparak kullandığımız armanın kullanımını, teknik inceliklerini ve tarihini öğreneceğiz. Ağırlık deniz ve geleneksel denizcilik.

3 gün - 2 gece

 ₺5000 (1 kişi) / 7500 (2 kişi)

Yıldız Seyri - G3

Geleneksel denizcilikte uzun yıllar kullanılmış yıldız seyriyle tanışacağız. Artık modern teknoloji var ama an gelir tüm elektronik aletler susabilir. Elinizde bir tek pusula, harita, pergel ve paralel kalabilir. Hatta bunlar da olmayabilir. Bu tür acil durumlarda yönünüzü ve konumunuzu nasıl tespit edebilir ve kendi basit seyir aletlerinizi nasıl yapabilirsiniz? Bu seyir programında acil durum navigasyonuyla ilgili bir atölye sunuyoruz. Seyirlerimiz rüzgâr durumuna göre gece ve görece açık denizde olacak. Ağırlık navigasyon. 4 gün - 3 gece.

 ₺4000 (1 kişi) / 6000 (2 kişi)

Mavi Keşif

Deniz, Doğa, Karia - M1

Doğa ve yelkene ek, tarih ve arkeolojisiyle ilgilenenler için. Halikarnas Balıkçısı ve arkadaşlarının mavi keşif gezilerini canlandırıyoruz. Sadece Antik Çağla sınırlı kalmayıp Roma/Bizans'ı da keşfedeceğiz. Bu programda, Antik Çağda Karia olarak adlandırılmış Gökova ve/veya Bozburun körfezinden belli yerleri seçeceğiz ve  keşfimize antropolog/arkeolog proje sahibinin anlatıları da eşlik edecek. Ağırlık tarih ve arkeoloji.

5 gün - 4 gece.

 ₺4000 (1 kişi) / 6000 (2 kişi)

Deniz, Doğa, Likya - M2

Doğa ve yelkene ek, tarih ve arkeolojisiyle ilgilenenler için. Halikarnas Balıkçısı ve arkadaşlarının mavi keşif gezilerini canlandırıyoruz. Sadece Antik Çağla sınırlı kalmayıp Roma/Bizans'ı da keşfedeceğiz. Bu programda, Antik Çağda Likya olarak adlandırılmış Fethiye Körfezi ve/veya Kaş kıyısından belli yerleri seçeceğiz ve  keşfimize antropolog/arkeolog proje sahibinin anlatıları da eşlik edecek. Ağırlık tarih ve arkeoloji.  5 gün - 4 gece.

 ₺4500 (1 kişi) / 6750 (2 kişi)

Ultra Mavi Keşif - M3

 Doğa, İnsan ve Felsefe

Doğa ve yelkeni daha yoğun entelektüel ortamla birleştirmek isteyenler için mavi keşfi bir üst düzeye taşıyoruz. Projemizin de ruhuna uygun olarak doğa, insan, ekoloji, tarih ve felsefe alanlarında yoğunlaşacağız. Kısmen atölye türü tartışmalarımız konuyla ilgili belli bir ön hazırlığı veya birikimi gerektirebilir. Böyle bir durumda konular önceden haber verilecektir. Ağırlık, yukarıdaki alanlarda sohbet, okuma ve paylaşımlar. 5 gün - 4 gece.

 ₺5000 (1 kişi) / 7500 (2 kişi)

Araştırma Seyirleri

Girit, Göç, Mübadele - A1

Tarihsel seyir çalışmalarımızdan Girit seyrinde amacımız, özellikle 1897 çatışmalarından sonra adadan ayrılmak zorunda kalmış Müslüman Giritli ailelerinin kendi motorsuz kayıklarında gerçekleştirdikleri yolculuklardan birini o günün şartlarında tekrarlamak. Burada bu şekilde ilk önce Kos adasına, ardından Bodrum'a yerleşmiş Spinalongalı Klavura ailesinin yolculuğunu canlandıracağız. Bir yandan bu yolculuğu duygusal olarak tekrar yaşayacağız, bir yandan da Girit'in bu tarihsel öyküsünü konuşacağız. İlk seyrimizi Bodrum'da bir anmayla sonlandıracağız. 4 gün - 3 gece.

 ₺5000 (1 kişi) / 7500 (2 kişi)

Ege Geçişi - A2

Bu bir geleneksek denizcilik araştırması olacak. Belli bir armayla Ege'yi doğudan batıya ve geriye motorsuz, sadece yelkenle geçeceğiz. Bu seyri, geleneksel yelken armalarını karşılaştıran bir çalışmanın parçası olarak farklı armalarla tekrarlayacağız. İlki sakoleva arma olacak. Eğer böyle bir araştırmanın parçası olmak istiyorsanız, desteğinizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Yelken basacak, dümen tutacak ve araştırmamız için gerekli diğer konularda rol alacaksınız. Karşılığında hem araştırma kadrosunda yer alacak hem de size ortaya çıkacak ürünün bir kopyasını hediye edeceğiz.  7 gün - 6 gece.

 ₺7000 (1 kişi) /10.500 (2 kişi)

Güney Ege Geçişi - A3

Bu bir geleneksek denizcilik araştırması olacak. Belli bir armayla Ege'yi güneyden, Girit Denizi'nden doğudan batıya ve geriye motorsuz, sadece yelkenle geçeceğiz. Rotadan dolayı gece seyri de yapmamız gerekecek. Bu seyri, geleneksel yelken armalarını karşılaştıran bir çalışmanın parçası olarak farklı armalarla tekrarlayacağız. İlki sakoleva arma olacak. Eğer böyle bir araştırmanın parçası olmak istiyorsanız, desteğinizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Yelken basacak, dümen tutacak ve araştırmamız için gerekli diğer konularda rol alacaksınız. Karşılığında hem araştırma kadrosunda yer alacak hem de size ortaya çıkacak ürünün bir kopyasını hediye edeceğiz.  8 gün - 7 gece.

 ₺8500 (1 kişi) /12.750 (2 kişi)

Özel Seyirler

Burada bir kereye özgü bir destek paketi sunuyoruz. Aşağıda belirtilmiş miktarlarda destekte bulunduğunuzda, yine aşağıda açıklandığı şekilde ve kaptanıyla birlikte (proje sahibi) geleneksel bir kayıkta deniz ve doğanın tadını çıkartabileceksiniz.

İki Yıl - Z1

14 Gün/2 Hafta 

Bir seyir süresi 7 günü aşmamak şartıyla iki yıl içinde toplam 14 gün (2 Hafta) geleneksel bir yelkenlide, deniz araştırmaları hariç, yukarıda sırlanmış seyir seçeneklerinden birini veya bunların bir karışımını yapabileceksiniz. Kumanya ve içecekleri size bırakıyoruz.  

 ₺10.000 

Üç Yıl - Z2

28 Gün/4 Hafta

Bir seyir süresi 7 günü aşmamak şartıyla üç yıl içinde toplam 28 gün (4 Hafta) geleneksel bir yelkenlide, deniz araştırmaları hariç, yukarıda sırlanmış seyir seçeneklerinden birini veya bunların bir karışımını yapabileceksiniz. Kumanya ve içecekleri size bırakıyoruz.  

 ₺20.000 

Dört Yıl -Z3

56 Gün/8 Hafta 

Bir seyir süresi 7 günü aşmamak şartıyla dört yıl içinde toplam 56 gün (8 Hafta) geleneksel bir yelkenlide, deniz araştırmaları hariç, yukarıda sırlanmış seyir seçeneklerinden birini veya bunların bir karışımını yapabileceksiniz. Kumanya ve içecekleri size bırakıyoruz.  

 ₺40.000

Kayığımız ve Seyirlerimiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Site boyunca kayığımız ve seyirlerimiz ayrıntılı şekilde anlatıldıysa da, yanlış anlaşılmaları önlemek için bazı noktaları bir kez daha anımsatmak ve biraz daha ayrıntılı ifade etmek yararlı olacak.  

 1. Seyirlerimizin Mavi Yolculuktan Farklılığı:  Burada sunduğumuz seyir paketleri tamamen bağışçılarımızı yaptıkları katkı için ödüllendirme amacıyla hazırlanmıştır. Bunlara bir yatçılık acentesinin mavi yolculuk programları olarak yaklaşılmamalıdır. Sadece yelkenle yol alan kayığımız da bir mavi yolculuk teknesi veya guleti değildir. Dolayısıyla, eğer beklentiniz bir mavi yolculuk teknesinin sunduğu tatil anlayışını ve beraberinde gelen lüks ve konforu içeriyorsa, burada sunulan seyir paketleri sizin için olmayabilir.

 2. Kamaralar ve Yatma Koşulları: Yelkenlimiz 11.5 metre boyunda bir tırhandil. Aynı zamanda 1930’lara ait bir iş kayığı replikası olduğundan bugün görmeye alıştığınız teknelerden ve özellikle de tatil amaçlı yapılan mavi yolculuk teknelerinden çok farklı. Güverte üzerinde bir üst yapı yok, sadece düz güverte. Güverte altında da kamaralar yok, sadece kapatılabilir yarı-açık bir ambarı var. Dolayısıyla, ya ambarda yatılabilir, ki genelde bunun tercih edilmeyeceğini düşünüyoruz, ya da matların üzerine serilecek uyku tulumlarının içinde veya battaniye veya pikelerin altında güvertede. Kıyıda kamp kurmak seçeneği de mevcut.

 3. Güverte ve Tuvalet: Gündüz yaşam alanımız kayığımızın güvertesi. Hem seyir yaparken hem de demirliyken siz konuklarımızın rahat edebilmeleri için açılır-kapanır oturacak yerler ve yemeklerimiz için de bir masamız olacak. Kendimizi güneşten ve akşamları da çiğden korumak ya da daha soğuk günlerde sıcak tutmak için güverteyi neredeyse her yanından kapalı büyük bir salona dönüştüren tentemiz de olacak. En önemlisi de, 1930’lardan farklı olarak aşağıda kapalı modern bir tuvaletimiz ve üstümüzü değiştirmek için başka bir kapalı alanımız olacak.

 4. Seyir Kişi Sınırı: Kayığımızın kişi kapasitesi katıldığınız programa göre değişecek. Günübirlik seyirlerde 8 kişi ideal. Kalmalı, daha uzun seyirlerde kapasitemizi 6 kişiyle sınırlandıracağız. Bunlar üst sınırlar, ticari bir girişim olmadığımızdan alt sınırımız yok.

 5. Çocuklar: Çocuklu konuklarımızla ilgili olarak da, her şeyden önce anlaşmazlıklara yol açmamak ve herkesin rahatını düşünmek adına çocuksuz konuklarımızı çocuklu konuklarımızla aynı anda seyre çıkartmayacağız. İkinci olarak da, kayığımızın risk içeren donanımlar içermesinden dolayı kaptanın otoritesi ebeveynlerin üstündedir. Çocukların da eş derecede böyle bir deneyimden yararlanmaları son derece önemli ve eğiticidir ve bunun için çeşitli etkinlikler düşünüyoruz ama kayığa geldiklerinde onların da yetişkinler gibi kurallara uymaları gerekmektedir; kayığımızın doğasından ötürü çocuklara özel ve sınırsız bir özgürlük alanı tanımamız mümkün değil. 

 6. Dört Ayaklı Konuklar: Kayığımız dört ayaklı konuklarımıza da açık. Varlıklarının bizim için hiç bir sakıncası yoksa da, bu konuda hassas konuklarımızı dört ayaklı konuklarımızla bir arada seyre çıkartmayacağız. Dört ayaklı konuklarımızın seyir sırasında can yeleği giymeleri ve emniyetli bir şekilde bağlanmaları önemlidir. Konuğumuzun herhangi bir şekilde stres yaşamaması için gerekirse seyir sırasında manevralar yapılırken insan yoldaşı veya başka bir gönüllü kendisine eşlik edecektir. Program boyunca dört ayaklı konuklarımız üzerinde nihai otorite hem denizde hem de karada kaptandır ve dolayısıyla konuğumuzun insan yoldaşının kaptanın uyarılarına uyması gerekmektedir. Örneğin, orta yaş ve/veya yaşlı dört ayaklı konuklarımızın uzun dağ yürüyüşlerine katılmalarına veya tüm yaşların sıcakta yürütülmelerine izin verilmeyecektir.

 7. Mürettebat ve Ortak Çalışma: Seyirlerimizde, yine mavi yolculuk turlarından farklı olarak, çok sayıda mürettebat söz konusu değil. Hatta bunlar bağış karşılıkları olarak düşünülmüş teşekkür programları olduklarından seyirlerimizde hizmet verenler ve hizmet alanlar şeklinde bir ayrım yok. Siz projemize katkıda bulunmuş değerli konuklarımızsınız ve biz de size farklı ama hoş bir deniz ve doğa deneyimi ve şansı sunmaya çalışacağız. Seyir süresince birlikte çalışmak ve keyif almak projemizin önemli ilkelerinden. Dolayısıyla hem kayığımızın idaresine katılabileceksiniz hem de katılmanızı bekleyeceğiz. Beraber yol alacak, beraber yiyip içip keyif alacağız. Ama telaşlanmanıza gerek yok, sizden sahip olmadığınız beceri ve ustalık beklemeyeceğiz. O kısım için kısa seyirlerde yıllarca denizde çalışmış kaptanımız/proje sahibimiz ve uzun seyirlerde de başka bir yardımcı-denizci daha olaca

 8. Rüzgâra ve İklime Bağımlılık: gBu bir 1930’lar replikası motorsuz, yelkenli ve kürekli iş kayığı. Yol almamız rüzgâra ve hava koşullarına bağlı. 1930’lardan farklı olarak hava durumu siteleri bugün artık çok ayrıntılı ve doğruluk derecesi son derece yüksek tahminlerde bulunuyor. Ama bunlar bile en fazla on gün sonrasını gösterebiliyor. Dolayısıyla, tüm seyir sürelerimiz tahmini. Büyük oynamalar olması çok düşük ihtimalse de, yine de planlarınızı seyir sonunda bir yere ucu ucuna yetişecek şekilde yapmamanızı tavsiye ediyoruz; zamanında yetişemeyebilirsiniz.

 9. Havaya Bağlı İptal: Bununla beraber, her türlü hava tahminini alt üst eden bir durum ortaya çıkar ve bağış programını gerçekleştiremezsek, size ikinci bir şans sunacağız. Amacımız her şeyden önce size bu seçtiğiniz deneyimi yaşatmak.

 10. Elektrik: Kayığımız motorsuz olduğundan bu yolla elektrik üretimimiz yok. Ama kayığımızın görünümünü bozmayacak güneş panelleri yoluyla elektrik üreteceğiz. Bu şekilde telefonlarınızı şarj etmeniz mümkün olacak ama bunun ötesinde elektriğe ihtiyacınız varsa kendi olanaklarınızı yaratmanız gerekecek.

 11. Can güvenliği ve Sağlık Durumu: Son olarak da, kayığımızda 1930’lardan farklı olarak can güvenliği ve ilk yardım için gerekli her şey, bugün modern deniz araçlarından talep edilen şekilde eksiksiz sağlanacak. Ama bağış tercihinizi yaparken sizden herhangi bir ek sağlık durumunuz olup olmadığı hakkında bilgi isteyeceğiz. Eğer bu sağlık durumunuz katılmanızı engelliyorsa, maalesef sizin için, eğer mümkünse daha hafif bir seçenek düşüneceğiz. Özellikle daha zorlu denizcilik deneyimi isteyen ve daha formda olmanızı gerektiren geleneksel denizcilik veya araştırma seyirlerinde bu konuda çok daha titiz olacağız. Sonuç olarak bu seyir programları kayda değer bir risk içermiyorlarsa da, sağlık durumunuzun bu tür yelken seyirlerine izin verip vermediğinin nihai sorumluluğu size ait ve bunu belgelemeniz bizim için şart değilse de, sorumluluğu aldığınızı belirten bir beyanda bulunmanızı isteyeceğiz.