top of page
B.png

Projeye Destek

Neden projemizi desteklemelisiniz?

Projemiz herhangi bir kayık, bir yelkenli yapıp keyfini sürmek değil. Proje yaratıcısı olarak bu kıyıların keyfini çok daha önce ve çok daha boşken bol bol sürdüm.  Bu defa derdim farklı. 

 

Amacım duyarlılığı arttırmak, bu kıyıların ve bu yörenin doğası için yararlı bir şeyler yapmak. Bu iş için geleneksel bir yelkenliyi geri getirmeyi seçtim. Hem doğaya en uyumlu araç, hem hareketli, hem de kültürümüzün parçası.

 

Yelkenlimizle deniz, doğa ve geleneksel denizciliğe duyarlılığı arttırmak ve farkındalığı geliştirmek için seyirler, etkinlikler, atölyeler ve seminerler düzenleyeceğiz. Yani projemiz yelkenlimizin tamamlanmasıyla bitmeyecek, aksine başlayacak.

 

Doğa için uğraşacağız.  Çevre ve yerel kültür için uğraşacağız. Daha sınırlı ve sorumlu gelişim için uğraşacağız. Yani kendimiz ve geleceğimiz için uğraşacağız.

​Destekleriniz bu hedeflerin gerçekleşmesine yardımcı olacak. Bağış demiyorum, destek. Çünkü sonunda sizi de katmak istiyorum çalışmalarımıza. Sadece parasal destekle değil, gelip seyirlerimize katılmanızı istiyorum. Yaptıklarımızı yaşamanızı, duymanızı istiyorum. Bu yüzden de takas-destek diyorum.

 

Siz projeye vereceksiniz, proje de size.

Desteğiniz karşılığında ne sağlayacaksınız?   

1.      Bir kültürel ve ekolojik duyarlılık ve farkındalık projesinin parçası olacaksınız ve adınız sitemizin destekçiler sayfasında yer alacak.  

2.      Araştırma ve çalışmalarımızı destekleyeceksiniz ve bunların sonuçları olan kitap, belgesel vb ürünlerde adınız yer alacak. 

3.      Katkınız yelkenlimizin yapımında gerçekleştiyse, adınız, kayığımıza yerleştireceğimiz plaketin üzerinde sonsuza kadar yer alacak.    

4.      Desteğinizin karşılığı olarak desteğiniz oranında size plaket, video, kitap gibi çeşitli ödüller sunacağız. Eğer desteğiniz belli bir oranı aştıysa bu ödül bir doğa ve deniz seyri olacak. 

5.      Eğer bir kurum veya şirket olarak katkıda bulunduysanız, projemizin kurumsal destekçileri arasında yer alacaksınız. Yapılan desteğin niteliğine göre kurumunuzun adı kayığımızda veya çalışmalarımızın ortaya çıkardığı bir veya daha fazla üründe yer alacak.  

6.      En büyük kazancınız Doğa ve Deniz Seyirlerimiz. Desteğinizin miktarına bağlı olarak size çeşitli seyir seçenekleri sunuyoruz. Bu seçenekleri destek sayfamızda veya oradaysanız aşağıda görebilirsiniz. Böylece desteğinizi, sizi mutlu edecek ve hiç bir yerde bulamayacağınız bir deneyime dönüştürme şansı yakalayacaksınız.  Makul bir destekle denize açılacak, doğada dolaşacaksınız.   

Destek Paketleri

 

Aşağıda desteğinize minnettarlığımızın karşılığı olarak projenin ilkelerine uygun takas-destek paketleri hazırladık.   

 

Birer tur programı gibi gözükseler de değiller. Bunlar desteklerinize minnettarlığımızı göstermek için farklı ilgi alanlarını dikkate alarak hazırladığımız programlar. 

 

Amaç para kazanmak değil, zaman zaman projeye katkı sağlamak ve karşılığını vermek. 

Takas-Destek paketlerimizi altı kategori altında topladık: Genel, Deniz ve Doğa, Geleneksel Denizcilik, Mavi Keşif, Araştırma Seyirleri ve Özel Destekler. Ayrıca her bir paketin adının yanına bir kod da ekledik. Seçiminizi belirtirken bu kodu kullanmanızı istiyoruz. 

Takas-Destek programlarımız kayığımız denize inip hazır olduktan sonraki ilk sonbahar da başlayacak. 

Ayrıca projemizi tanıtarak, anlatarak ve çeşitli sosyal iletişim ortamlarında paylaşarak da katkıda bulunabilirsiniz. Daha fazla bilgi veya her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Desteğinizi nasıl ulaştırabilirsiniz?

Destekle düğmesine tıkladığınızda karşınıza bir mesaj kutusu çıkacak. Mesajınızı aldığımızda size iki şey göndereceğiz: Herhangi bir yanlış anlamayı engellemek için desteğinizin karşılığı programla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve bağışınızı yapabileceğiniz bir IBAN numarası. 

 

Siz de mesajınızda hangi bağış paketini/seyir programını seçtiğinizi ve yaptığınız bağış miktarını belirteceksiniz. Belki bir arkadaşınız veya eşinizle gelebileceğinizi düşünerek indirimli çift seçeneği de ekledik. Soldan ilk fiyat tek kişi, ikinci de iki kişi için. Bunu da belirtirseniz seviniriz.  

Desteğinizi tek bir seferde gerçekleştirebileceğiniz gibi, aylık ödemeler şeklinde de yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bize planladığınız son rakamı veya seçtiğiniz bağış programını bildirmek.

Aşağıdaki destek paketlerinin fiyatlarına yeme-içme, Türkiye dışındaki liman ücretleri yurtdışına çıkış ve transitlog masrafları dahil değildir. Tek istisna, fiyatı doğal olarak pakette belirtilen yiyecek ve içecekleri içeren Kaiki - T3'te Akşam Yemeği adlı pakettir.

Otuz yaş altıysanız %50'ye kadar çıkabilen indirimlerden yararlanabilirsiniz. Gerekli bilgi için bize ulaşın. 

Tanışma

Sertifika + Hediye - T1

Adınız, kayığımızın yapımında emeği geçen tüm destekçilerimizle birlikte bir plaket üzerine kaydedilecek ve kayığımızın görünür bir yerine yerleştirilecek. Böylece hem katkınız her zaman hatırlanacak hem de adınız faaliyetleri sırasında kayığımıza eşlik edecek. Ayrıca, size hem katkınızı belgelemek için bir Destekçi Sertifikası  hem de bizi hatırlatmak için küçük bir hediye vereceğiz. Her zaman bizi ziyaret edebilecek ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi alabileceksiniz.

                    ₺300

Geleneksel Yelkencilik - T4

Bu pakette, en fazla dört kişilik bir grup için motorsuz kayığımızla yaşayacağınız bir günlük geleneksel yelken deneyimi sunuyoruz. Seyir halindeyken dilerseniz bize katılabilir, yelkeni idare edebilir ve dümen tutabilirsiniz. Böylece geleneksel

bir yelkenlide rüzgar-yelken-insan ilişkisini doğrudan yaşayabileceksiniz. 

Süre: 5 saat.

              ₺2500 (4 kişi)

Sertifika + Kitapçık - T2

Adınız, kayığımızın yapımında emeği geçen tüm destekçilerimizle birlikte bir plaket üzerine kaydedilecek ve kayığımızın görünür bir yerine yerleştirilecek. Böylece hem katkınız her zaman hatırlanacak hem de adınız faaliyetleri sırasında kayığımıza eşlik edecek. Ayrıca, size hem katkınızı belgelemek için bir Destekçi Sertifikası  hem de bu projenin hikayesini anlatan bir kitap vereceğiz. Her zaman bizi ziyaret edebilecek ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi alabileceksiniz.

                    ₺900

Deniz ve Doğa - T5

Burada yelken ile yürüyüşü birleştiriyoruz.  Yelkenle bir koya  gidip geceyi yıldızların altında, geçireceğiz. Ya güvertede ya da sahilde uyku tulumlarımızda yatacağız. Dilerseniz çadır da kurabiliriz. Sabah 8-12 km'lik bir doğa/dağ yürüyüşüne çıkacağız. Ertesi gün tekrar yelkenle başlangıç demir yerimize döneceğiz.

Süre: 2  gün - 1  gece.

 

   ₺3000 (1 kişi) / 4500 (2 kişi)

Kayıkta Akşam Yemeği - T3

Bu paketi seçerseniz, sizi bir arkadaşınız veya eşinizle birlikte  tırhandil tipli kayığımızda misafir edeceğiz. Akşam yemeğinizden önce size teknemizi gezdirip projemizin öyküsünü  ve Ege Denizciliğinin tarihini anlatan kısa bir sunum sunacağız, Böylece teknemizi yakından tanıyacak ve projelerimizden haberdar olacaksınız, Tüm bunlara . bir şişe şarapla birlikte bir deniz ürünleri yemeği eşlik edecek.

16:00-24:00 arası

            ₺2500 (iki kişi)

Deniz ve Yıldızlar - T6

Burada yıldız meraklıları için iki gecelik bir geceyüzü deneyimi sunuyoruz. Aletsiz doğal gözlem. Geceyüzü, yani yıldızlar, proje yaratıcısı  kaptanımızın özel ilgi alanlarından biri. Size takımyıldızları, burçları ve yıldızları tanıtacak ve bunlarla ilgili antikçağ mitolojileri ve astrolojilerini anlatacak. Her gece farklı bir yerde demirleyeceğiz.. Şanslıysanız meteor yağmuruna da denk gelebilirsiniz.

Süre: 3 gün-2 gece.

   ₺4500 (1 kişi) / 6750 (2 kişi)

Deniz ve Doğa

Gökova / Bozburun - D1

Burada, başlıkta belirtilen körfezlerden birinde olmak üzere, yelken ile doğa/dağ yürüyüşünü birleştiriyoruz. Sabahları 8 ila 12 km yürüyüş yaparak dağları, yelkenle de kıyıları keşfedeceğiz. Doğayı hem fiziksel hem de düşünsel keşfedeceğiz. Ayrıca sayısız antik kalıntı üzerinden tarihi bir dokuyla da karşılaşacaksınız. Size, bu seyir sırasında, aynı zamanda antropolog, arkeolog, denizci ve doğa savunucusu olan, projenin yaratıcısı kaptanınız rehberlik edecek. 

Süre: 4 gün - 3 gece.

 ₺5000 (1 kişi) / 7500 (2 kişi)

Fethiye / Kaş - D2

Burada, başlıkta belirtilen körfezlerden birinde olmak üzere, yelken ile doğa/dağ yürüyüşünü birleştiriyoruz. Sabahları 8 ila 12 km yürüyüş yaparak dağları, yelkenle de kıyıları keşfedeceğiz. Doğayı hem fiziksel hem de düşünsel keşfedeceğiz. Ayrıca sayısız antik kalıntı üzerinden tarihi bir dokuyla da karşılaşacaksınız. Size, bu seyir sırasında, aynı zamanda antropolog, arkeolog, denizci ve doğa savunucusu olan, projenin yaratıcısı kaptanınız rehberlik yapacak. 

Süre: 4 gün - 3 gece.

 ₺6500 (1 kişi) / 9750 (2 kişi)

Ultra Dağ ve Deniz - D3

15-25 km'lik yürüyüşleri yelkenle birleştiren bu seçenek, dağları ve denizi bedenleriyle doyasıya yaşamak isteyenler için. Bazı parkurlarda dağları aşıp diğer koyda kayığımızla buluşacağız. Nispeten zorlu yürüyüşlerle hem bedenimizi hem de doğayı keşfedeceğiz. Kendimizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak doğa üzerinden yeniden keşfedeceğiz. Repertuarımıza gece yürüyüşlerini de ekleyeceğiz.

Süre:  7 gün - 6  gece.

 ₺10000 (1 kişi) / 15000 (2 kişi)

Geleneksel Denizcilik

Başlangıç Seviyesi - G1

Bu paket, geleneksel yelkencilik tutkunları veya meraklıları için bir başlangıç atölyesidir. Çıkacağımız en yüksek rüzgar 4 kuvvet olacak. Temel yelken komutları ve terimlerini, yelken arması ilkelerini, makara ve palangaları, temel düğümleri ve örgüleri, hareketli arma ve yelkenlerin hazırlanma ve bakımlarını ve bir parça da geleneksel denizcilik tarihi öğreneceğiz.

Süre: 3 gün - 2 gece

 ₺5000 (1 kişi) / 7500 (2 kişi)

İleri Seviye - G2

Bu paket, geleneksel yelkencilik tutkunları ve zaten bir şekilde deneyimli denizciler için ileri derece denizcilik atölyesidir. Çıkacağımız en yüksek rüzgar 6 kuvvet olacak. Sabit ve hareketli armanın temel ilkelerini, armaların teknik ayrıntılarını, arma kurma ve değiştirmeyi, camadan seyir yapmayı, hem basit hem de karmaşık düğümleri ve örgüleri öğreneceksiniz. En az bir kez tamamen veya kısmen arma değiştireceğiz. Geleneksel denizciliğin tarihini öğreneceğiz. Bu seçenekte fazla konfor beklemeyin.

Süre: 3 gün - 2 gece

 ₺10000 (1 kişi) / 15000 (2 kişi)

Yıldız Seyri - G3

Bu paket, eski denizcilerin yüzlerce yıl kullandıkları, modern araçlar olmadan yapılan yıldız seyrini tanıtacak. Bu atölye çalışmasında, modern seyir araçları bir sebeple sustuklarında yönünüzü ve konumunuzu belirlemenin temel yollarını öğreneceksiniz. Rüzgâr durumuna göre, çoğunlukla geceleri olmak üzere açık deniz seyri yapacağız.

Süre: 4 gün - 3 gece.

 ₺10000 (1 kişi) / 15000 (2 kişi)

Mavi Keşif

Deniz, Doğa, Karia - M1

Bu paket, doğa ve yelkene ek olarak tarih ve arkeolojiyle ilgilenenler için. Mavi Keşif paketleri, Mavi Anadolu Hümanizmi akımını başlatmış Halikarnas Balıkçısı ve arkadaşlarının mavi yolculuklarını yeniden canlandırmak için tasarlanmıştır. Bölgedeki arkeolojik kalıntılar ve Mavi Anadolu Hümanizminin ana ilkeleri üzerinden hem antik hem de Roma/Bizans dönemlerini keşfedeceğiz. Bu paket için, antik dönemde Karia'nın birer parçası olan, başlıktaki bölgelerden birini seçeceğiz. Size, bu seyir sırasında, aynı zamanda antropolog, arkeolog, denizci ve doğa savunucusu olan, projenin yaratıcısı kaptanınız rehberlik edecek.

Süre: 5 gün - 4 gece.

 ₺9500 (1 kişi) / 14250 (2 kişi)

Deniz, Doğa, Likya - M2

Bu paket, doğa ve yelkene ek olarak tarih ve arkeolojiyle ilgilenenler için. Mavi Keşif paketleri, Mavi Anadolu Hümanizmi akımını başlatmış Halikarnas Balıkçısı ve arkadaşlarının mavi yolculuklarını yeniden canlandırmak için tasarlanmıştır. Bölgedeki arkeolojik kalıntılar ve Mavi Anadolu Hümanizminin ana ilkeleri üzerinden hem antik hem de Roma/Bizans dönemlerini keşfedeceğiz. Bu paket için, antik dönemde Likya'nın birer parçası olan, başlıktaki bölgelerden birini seçeceğiz. Size, bu seyir sırasında, aynı zamanda antropolog, arkeolog, denizci ve doğa savunucusu olan, projenin yaratıcısı kaptanınız rehberlik edecek.

Süre: 5 gün - 4 gece.

 ₺11000 (1 kişi) / 16500 (2 kişi)

Doğa ve Felsefe - M3 

Bu paket doğa ve yelkeni, entelektüel sohbetlerle birleştiriyor. Projemizin ruhuna uygun olarak, ekolojik sorunları, ekolojik yaşamla ilgili soruları ve ekolojik felsefeyi araştırıp inceleyeceğiz. Ancak felsefe, tarih, arkeoloji, antropoloji, etik vb. alanlardaki ekoloji dışı konuları da irdeleyeceğiz. Sohbetlerimizi bazen kayıkta kalıp, bazen de kıyıda bir kamp ateşi etrafında yapacağız. Tüm bunları, aynı zamanda antropolog, arkeolog, denizci ve doğa savunucusu olan projenin yaratıcısı kaptanınızla yapacaksınız.

Süre: 5 gün - 4 gece.

 ₺10000 (1 kişi) / 15000 (2 kişi)

Araştırma Seyirleri

Girit, Göç, Mübadele - A1

Burada amaç, 1897'de Girit'ten Bodrum'a gerçekleşmiş tarihi göçü canlandırmak. Bu sırada birçok Müslüman Giritli aile etnik çatışmalar nedeniyle adalarını terk etmek ve Anadolu kıyılarındaki çeşitli kasabalara yerleşmek zorunda kalmıştır. Bodrum da bu Girit ailelerinin yerleştiği yerlerden biriydi ve şimdi Bodrum'da kalabalık bir Giritli mahallesi vardır. Bodrum Girit topluluğu arasında denizcilik her zaman baskın bir iş alanı olmuştur. Bu ailelerden biri olan Kılavura ailesi bu göçü kendilerine ait motorsuz bir yelkenliyle gerçekleştirmiştir.. Bu seyirde motorsuz yelkenlimizle, öyküsünü bildiğimiz bu göçü canlandıracağız.

Süre: 4 gün - 3 gece.

 ₺15000 (1 kişi) / 22500 (2 kişi)

Ege Geçişi - A2

Bu geleneksel yelken ve denizcilik araştırma projesidir. Belli bir geleneksel yelken armasıyla Ege'yi, Kikladlar yoluyla doğudan batıya ve tekrar geriye geçeceğiz. Sadece yelkenle, motorsuz.. Geleneksel yelken armalarını karşılaştıran çalışmanın bir parçası olarak bu seyri farklı armalarla da tekrarlayacağız. İlki, sakoleva armayla yapılacak. Bu çalışmanın bir parçası olmak istiyorsanız, desteğiniz için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Seyir sırasında, kayığımızın günlük etkinliklerine katılarak bize yardımcı olacaksınız. Karşılığında, araştırma ekibinin üyeleri arasında adınız olacak.

Süre: 7 gün - 6 gece.

 ₺17500 (1 kişi) /26250 (2 kişi)

Güney Ege Geçişi - A3

Bu geleneksel yelken ve denizcilik araştırma projesidir. Belli bir geleneksel yelken armasıyla Ege'yi, Güney Ege ve Girit yoluyla doğudan batıya ve tekrar geriye geçeceğiz. Sadece yelkenle, motorsuz.. Geleneksel yelken armalarını karşılaştıran çalışmanın bir parçası olarak bu seyri farklı armalarla da tekrarlayacağız. İlki, sakoleva armayla yapılacak. Bu çalışmanın bir parçası olmak istiyorsanız, desteğiniz için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Seyir sırasında, kayığımızın günlük etkinliklerine katılarak bize yardımcı olacaksınız. Karşılığında, araştırma ekibinin üyeleri arasında adınız olacak.

Süre: 7 gün - 6 gece.

 ₺20000 (1 kişi) /30000 (2 kişi)

Özel Seyirler

Burada bir kereye özgü bir destek paketi sunuyoruz. Aşağıda belirtilmiş miktarlarda destekte bulunduğunuzda, yine aşağıda açıklandığı şekilde ve kaptanıyla birlikte (proje sahibi) geleneksel bir kayıkta deniz ve doğanın tadını çıkartabileceksiniz.

İki Yıl - Z1
14 Gün/2 Hafta 

İki yıl içinde kullanılması ve tek bir seferin 7 günü geçmemesi kaydıyla ve Araştırma Seyirleri hariç olmak üzere, yukarıdaki seçeneklerden uygun olanlarından birini veya bunların bir kombinasyonunu (2 hafta/14 gün) seçebilirsiniz.

 ₺25000 

Üç Yıl - Z2

28 Gün/4 Hafta

Üç yıl içerisinde, kullanılması ve tek bir seferin 7 günü geçmemesi kaydıyla ve Araştırma Seyirleri hariç olmak üzere, yukarıdaki seçeneklerden uygun olanlarından birini veya bunların bir kombinasyonunu (4 hafta/28 gün) seçebilirsiniz.

 ₺35000 

Dört Yıl -Z3

56 Gün/8 Hafta 

Dört yıl içerisinde kullanılması ve tek bir seferin 7 günü geçmemesi kaydıyla ve Araştırma Seyirleri hariç olmak üzere, yukarıdaki seçeneklerden uygun olanlarından birini veya bunların bir kombinasyonunu (8 hafta/56 gün) seçebilirsiniz.

 ₺45000

Kayığımız ve Seyirlerimiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Site boyunca kayığımız ve seyirlerimiz ayrıntılı şekilde anlatıldıysa da, yanlış anlaşılmaları önlemek için bazı noktaları bir kez daha anımsatmak ve biraz daha ayrıntılı ifade etmek yararlı olacak.  

 1. Seyirlerimizin Mavi Yolculuktan Farklılığı:  Burada sunduğumuz seyir paketleri tamamen bağışçılarımızı yaptıkları katkı için ödüllendirme amacıyla hazırlanmıştır. Bunlara bir yatçılık acentesinin mavi yolculuk programları olarak yaklaşılmamalıdır. Sadece yelkenle yol alan kayığımız da bir mavi yolculuk teknesi veya guleti değildir. Dolayısıyla, eğer beklentiniz bir mavi yolculuk teknesinin sunduğu tatil anlayışını ve beraberinde gelen lüks ve konforu içeriyorsa, burada sunulan seyir paketleri sizin için olmayabilir.

 2. Kamaralar ve Yatma Koşulları: Yelkenlimiz 11.5 metre boyunda bir tırhandil. Aynı zamanda 1930’lara ait bir iş kayığı replikası olduğundan bugün görmeye alıştığınız teknelerden ve özellikle de tatil amaçlı yapılan mavi yolculuk teknelerinden çok farklı. Güverte üzerinde bir üst yapı yok, sadece düz güverte. Güverte altında da kamaralar yok, sadece kapatılabilir yarı-açık bir ambarı var. Dolayısıyla, ya ambarda yatılabilir, ki genelde bunun tercih edilmeyeceğini düşünüyoruz, ya da matların üzerine serilecek uyku tulumlarının içinde veya battaniye veya pikelerin altında güvertede. Kıyıda kamp kurmak seçeneği de mevcut.

 3. Güverte ve Tuvalet: Gündüz yaşam alanımız kayığımızın güvertesi. Hem seyir yaparken hem de demirliyken siz konuklarımızın rahat edebilmeleri için açılır-kapanır oturacak yerler ve yemeklerimiz için de bir masamız olacak. Kendimizi güneşten ve akşamları da çiğden korumak ya da daha soğuk günlerde sıcak tutmak için güverteyi neredeyse her yanından kapalı büyük bir salona dönüştüren tentemiz de olacak. En önemlisi de, 1930’lardan farklı olarak aşağıda kapalı modern bir tuvaletimiz ve üstümüzü değiştirmek için başka bir kapalı alanımız olacak.

 4. Seyir Kişi Sınırı: Kayığımızın kişi kapasitesi katıldığınız programa göre değişecek. Günübirlik seyirlerde 8 kişi ideal. Kalmalı, daha uzun seyirlerde kapasitemizi 6 kişiyle sınırlandıracağız. Bunlar üst sınırlar, ticari bir girişim olmadığımızdan alt sınırımız yok.

 5. Çocuklar: Çocuklu konuklarımızla ilgili olarak da, her şeyden önce anlaşmazlıklara yol açmamak ve herkesin rahatını düşünmek adına çocuksuz konuklarımızı çocuklu konuklarımızla aynı anda seyre çıkartmayacağız. İkinci olarak da, kayığımızın risk içeren donanımlar içermesinden dolayı kaptanın otoritesi ebeveynlerin üstündedir. Çocukların da eş derecede böyle bir deneyimden yararlanmaları son derece önemli ve eğiticidir ve bunun için çeşitli etkinlikler düşünüyoruz ama kayığa geldiklerinde onların da yetişkinler gibi kurallara uymaları gerekmektedir; kayığımızın doğasından ötürü çocuklara özel ve sınırsız bir özgürlük alanı tanımamız mümkün değil. 

 6. Dört Ayaklı Konuklar: Kayığımız dört ayaklı konuklarımıza da açık. Varlıklarının bizim için hiç bir sakıncası yoksa da, bu konuda hassas konuklarımızı dört ayaklı konuklarımızla bir arada seyre çıkartmayacağız. Dört ayaklı konuklarımızın seyir sırasında can yeleği giymeleri ve emniyetli bir şekilde bağlanmaları önemlidir. Konuğumuzun herhangi bir şekilde stres yaşamaması için gerekirse seyir sırasında manevralar yapılırken insan yoldaşı veya başka bir gönüllü kendisine eşlik edecektir. Program boyunca dört ayaklı konuklarımız üzerinde nihai otorite hem denizde hem de karada kaptandır ve dolayısıyla konuğumuzun insan yoldaşının kaptanın uyarılarına uyması gerekmektedir. Örneğin, orta yaş ve/veya yaşlı dört ayaklı konuklarımızın uzun dağ yürüyüşlerine katılmalarına veya tüm yaşların sıcakta yürütülmelerine izin verilmeyecektir.

 7. Mürettebat ve Ortak Çalışma: Seyirlerimizde, yine mavi yolculuk turlarından farklı olarak, çok sayıda mürettebat söz konusu değil. Hatta bunlar bağış karşılıkları olarak düşünülmüş teşekkür programları olduklarından seyirlerimizde hizmet verenler ve hizmet alanlar şeklinde bir ayrım yok. Siz projemize katkıda bulunmuş değerli konuklarımızsınız ve biz de size farklı ama hoş bir deniz ve doğa deneyimi ve şansı sunmaya çalışacağız. Seyir süresince birlikte çalışmak ve keyif almak projemizin önemli ilkelerinden. Dolayısıyla hem kayığımızın idaresine katılabileceksiniz hem de katılmanızı bekleyeceğiz. Beraber yol alacak, beraber yiyip içip keyif alacağız. Ama telaşlanmanıza gerek yok, sizden sahip olmadığınız beceri ve ustalık beklemeyeceğiz. O kısım için kısa seyirlerde yıllarca denizde çalışmış kaptanımız/proje sahibimiz ve uzun seyirlerde de başka bir yardımcı-denizci daha olaca

 8. Rüzgâra ve İklime Bağımlılık: gBu bir 1930’lar replikası motorsuz, yelkenli ve kürekli iş kayığı. Yol almamız rüzgâra ve hava koşullarına bağlı. 1930’lardan farklı olarak hava durumu siteleri bugün artık çok ayrıntılı ve doğruluk derecesi son derece yüksek tahminlerde bulunuyor. Ama bunlar bile en fazla on gün sonrasını gösterebiliyor. Dolayısıyla, tüm seyir sürelerimiz tahmini. Büyük oynamalar olması çok düşük ihtimalse de, yine de planlarınızı seyir sonunda bir yere ucu ucuna yetişecek şekilde yapmamanızı tavsiye ediyoruz; zamanında yetişemeyebilirsiniz.

 9. Havaya Bağlı İptal: Bununla beraber, her türlü hava tahminini alt üst eden bir durum ortaya çıkar ve bağış programını gerçekleştiremezsek, size ikinci bir şans sunacağız. Amacımız her şeyden önce size bu seçtiğiniz deneyimi yaşatmak.

 10. Elektrik: Kayığımız motorsuz olduğundan bu yolla elektrik üretimimiz yok. Ama kayığımızın görünümünü bozmayacak güneş panelleri yoluyla elektrik üreteceğiz. Bu şekilde telefonlarınızı şarj etmeniz mümkün olacak ama bunun ötesinde elektriğe ihtiyacınız varsa kendi olanaklarınızı yaratmanız gerekecek.

 11. Can güvenliği ve Sağlık Durumu: Son olarak da, kayığımızda 1930’lardan farklı olarak can güvenliği ve ilk yardım için gerekli her şey, bugün modern deniz araçlarından talep edilen şekilde eksiksiz sağlanacak. Ama bağış tercihinizi yaparken sizden herhangi bir ek sağlık durumunuz olup olmadığı hakkında bilgi isteyeceğiz. Eğer bu sağlık durumunuz katılmanızı engelliyorsa, maalesef sizin için, eğer mümkünse daha hafif bir seçenek düşüneceğiz. Özellikle daha zorlu denizcilik deneyimi isteyen ve daha formda olmanızı gerektiren geleneksel denizcilik veya araştırma seyirlerinde bu konuda çok daha titiz olacağız. Sonuç olarak bu seyir programları kayda değer bir risk içermiyorlarsa da, sağlık durumunuzun bu tür yelken seyirlerine izin verip vermediğinin nihai sorumluluğu size ait ve bunu belgelemeniz bizim için şart değilse de, sorumluluğu aldığınızı belirten bir beyanda bulunmanızı isteyeceğiz.

bottom of page