87898033_2532613610310481_52057163394774

Projeye

Gönül Verenler

Gönül Verenler

Proje sahibi olarak baktığımda, her ne kadar fikrin kaynağı bensem de, o fikrin olgunlaşması için bana doğrudan veya dolaylı emeği geçmiş çok kişi var. Denizciler var, okuduğum okullardaki öğretmenlerim var, yaşadığım dünyada bana bu duygu ve düşünceleri teşvik etmiş kişiler var. Dolayısıyla, bu projenin oluşmasında geniş bir taban söz konusu.

Ama bunun yanında, şu anda bu projenin gerçekleşmesi için kimi gönüllü çalışarak kimi de maddi açıdan destek olanlar var. Destekçilerimiz için ayrı bir sayfa ayırdım. Gönüllü çalışanlara gelince, ki onları projeye gönül verenler olarak adlandırmayı tercih ediyorum, onlara da bu sayfayı ayırdım.

Bunların arasında kimisi başından beri yoğun bir şekilde işin içinde. Kimisiyse ihtiyaç belirdikçe az veya çok projenin bir ucundan tutmuş, tutmaya devam edenler. Kimisiyle de ilişkimiz ekonomik ama burada kalmayıp bu ilişkinin gerektirdiğinden daha fazlasını verdiklerinden onlar da bu sayfadalar, onları da aynı grubun içinde görüyoruz.  

Bu projenin önemli etik hedeflerinden biri, günümüz kültürüne yerleşmiş alışıldık para ilişkisinin, yani parayı veren benim o zaman ürün de sadece benim anlayışının dışına çıkarak, bir projenin gerçekleşmesinde öyle veya böyle, az veya çok emeği geçmiş herkesin rolünü teslim etmek. Sonuçta her ürün, büyük küçük onlarca, bazen yüzlerce katkının bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor.

Kayık1934 projesinin yaratıcısıTimuçin Binder

Proje Sahibi ve Yaratıcısı, denizci, yelken armacısı, doğacı, yürüyüşçü, koşucu, antropolog, arkeolog, deniz tarihçisi.

Kayık1934 tırhandilinin ustası İsmail Bilge

İsmail Bilge 

Kayığımızın ustası. Sadece ustası değil, baştan beri projenin ona gönül vermiş en önemli destekçilerinden.

Zehra Denizaslanı

Zehra Denizaslanı

Projemizin ve tanıtım çalışmalarımızın en önemli bileşenlerinden, Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı

Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu

Selen Cambazoğlu

Projenin ve geleneksel denizciliğin kurumsal düzeyde tanıtımında, Bodrum Deniz Müzesi'yle ortak projeler geliştirmede en önemli destekçimiz Bodrum Deniz Müzesi müdürü.  

Türkiye'nin ilk kadın kaptanı Aysun Enünlü Kurutaş

Aysun Enünlü Kurutaş

En önemli destekçimiz ve Türkiye'nin ilk profesyonel kadın kaptanı. Yıllar sonra tekrar denize açılmak ve kendi deyimiyle son kez o güzel yerleri görmek için özlemle projenin tamamlanmasını bekliyor.

Özlem Yeşilada Binder

Özlem Yeşilada Binder

Geri planda kalmayı tercih etse de, fikirleri ve uyarılarıyla, yavaşladığında proje sahibini hızlandıran, ona moral takviyede bulunan, farklı çözümlere işaret eden en önemli bileşenimiz.

Arkeolog Silvana Ege Binder

Silvana Ege Binder

Projenin en genç elemanı olarak bize farklı bir bakış sunan ve sosyal medya tanıtımında katkıda bulunan, Beycesultan Geç Tunç Çağı kazısı ekibinden arkeolog destekçimiz. 

Fotoğraf Sanatçısı ve Belgeselci Mehmet Uyargil

Mehmet Uyargil

Projemizin görsel konularda ve fotoğraflarla tanıtımında baş destekçimiz olan fotoğraf sanatçısı ve belgeselci. 

Fotoğraf Sanatçısı Cana Üngün

Cana Üngün

Projemizin görsel konularda ve fotoğraflarla tanıtımında ikinci destekçimiz fotoğraf sanatçısı, doğa yürüyüşçüsü, gezgin. 

Özel Teşekkürler

Doğrudan içinde olmasalar da fikir, öneri ve kayığın yapımı da dahil olmak üzere çeşitli konularda yardımlarıyla katkıda bulunan ve bulunmaya devam eden proje dostlarımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Geleneksel Denizcilik üzerine teorik ve pratik katkıları için: Cem Gür, Thanasis Giannikos, Yusuf Civelekoğlu

Tırhandil ve Kayık yapımı ve çeşitli diğer teknik konular üzerine fikir ve önerileri için: Mustafa (Hacı) Özkeskin, Metin Gül,  Naci Arıcı

Kayık1934 projesinin ulusal ve yerel medyada tanıtımındaki katkıları için: Ali Dokur (MotorBoat), Hamdi Yörür (KentTV, TRT), Yaşar Anter (Sözcü gazetesi) , Devrim Devecioğlu (Oksijen gazetesi), Bilal Karataş (SGTV)

Proje sitesinde geleneksel denizcilikle ilgili kullanılmış fotoğraflar için: Naftotopos.gr, Ali Şengün

Metinlerin kontrol ve düzeltilmesine katkıları için: Gonca Alpan Tursoy, Ebru Çavuşoğlu

Kayık1934 projesiyle ilgili fikir, öneri ve diğer lojistik katkı veya girişimleri için: Ebru Çavuşoğlu, Haluk Bener, Levent Evkuran, Zeynep Dinçer, Deniz Kılıç, Nurdan Tümbek Tekeoğlu, Barbaros Ergene

Kayık1934 projesinin tırhandilinin yapımındaki emeği için: Şenol Elmacı