top of page

Sitenin Genel Tasarımı

Uzun vadeli bir proje Kayık 1934. Ticari değil, farkındalık ve duyarlılığı arttırma ve geliştirme amaçlı bir proje.. Site de dolayısıyla özünde kapsamlı ve ayrıntılı bir bilgi paylaşımı sitesi..

 

Siteler artık sadece bilgisayarlardan izlenmiyor. Telefonlarımızı da kullanıyoruz. Bu yüzden her ikisi için hazırlanmaları gerekiyor. Öyle yaptık. Ama ne yaparsak yapalım telefon bilgisayar kadar olamıyor. Anlık göz geçirme için evet ama sonunda olması gereken, bilgisayardan incelemek.

 

Sitemiz hem genel hem de daha ayrıntılı sayfalar içeriyor. Projeyle ilgili en genel açıklama "Kısaca Proje" sayfasında. "Çıkış Öyküsü", adından anlaşıldığı gibi bu projenin zaman içinde nasıl şekillendiğini anlatıyor. 

 

Projemizin üç temel hedefi var, bunları "Hedefler" sayfasında kısaca açıkladık. Dilerseniz, her hedefin kendi özel sayfasına giderek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.  

 

"Seyirler" sayfası ne tür seyirler hedeflediğimizi anlatıyor. Bunlar ticari amaçlı tur programları değil. Hem destekçilerimize destekleri karşılığında sunacağımız hem de araştırmalarımız ve planladığımız çeşitli etkinlikler için düşündüğümüz seyirler. Özellikle etkinliklerimiz ve araştırmalarımızla ilgili seyirleri bu sayfada yayınlayacağız. Dolayısıyla zaman içinde içeriği artacak bir sayfa bu.

"Kayık" sayfası nispeten teknik bir sayfa. "Hedefler" sayfasında olduğu gibi, ilk sayfa kısa bilgilendirmeden ibaret. Dileyen, daha fazla bilgi için her bir özel sayfayı inceleyebilir. Ama son derece teknik ayrıntılar sunmak yerine kayık, tırhandil ve sakoleva konularıyla ilgili daha genel açıklamalar sunmakla yetindik. Bu arada kayığımızın ustası Mehmet Uyav'ı ve dedesinin ilk tırhandili yapış öyküsünü de burada anlattık. Yakında kayığımızın tırhandil gövdesinin yapım aşamalarını anlatan bir sayfa da ekleyeceğiz. Aynı şekilde arması için de ayrı bir sayfa gelecek.

Projemiz kendi kaynakları kadar dışarıdan desteklere de ihtiyaç duyuyor, duyacak. Ama burada bağış sistemi yerine bir tür takas destek sistemi düşündük. Yani destekler karşılıksız kalmayacak. Bunun nasıl işleyeceğini "Destek" sayfasında açıkladık. Ayrıca bu sayfada parasal destekçilerimizin tam bir listesini de bulacaksınız. Zamanla farklı etkinlik ve çalışmalar için de destek kampanyalarına başvuracağız ve aynı şekilde bu destekçilerimizin adları da bu sayfada yayınlanacak.

 

Projenin aslında bir ekibi yok. Gönüllülerden oluşuyor. Ama ekip kavramına çok yaklaşan ufak bir grup var. Bir de öyle veya böyle işlerin ucundan tutan gönüllü yardımcılarımız. "Ekip" sayfasında kısaca bu kişileri tanıttık..   

Blog sayfamız projenin gelişimini anlatacak ve projeyle ilgili çeşitli konularda yazılar içerecek. 

 

Bol görselli olmaya çalıştık. Bir kısmı kendi görsellerimiz, bir kısmı başkalarının arşivlerinden. Her iki durumda da nereden alındıklarını belirttik. Yalnız bir de internette karşılaşıp burada kullandığımız kaynağı belirsiz görseller var. Bunların nereden geldiklerini bulamadık. Bize bildirildiği takdirde seve seve adlarını ekleyeceğiz. Eğer kaldırmamızı isterlerse onu da yaparız. Bu bir toplumsal ve ekolojik sorumluluk ve araştırma projesi; amaç ticari kazanç, yani para kazanmak değil. Eğer bir şeyler kazanırsak bu kazanç projenin geliştirilmesine aktarılacak. Sonuçta bu görsellerin sahiplerini de projeye katkı yapan kişiler olarak görüyoruz.

 

Ayrıca her sayfanın altında, projenin adım adım gelişimini son halinden geriye doğru işleyen bir fotoğraf galerisi de var. Etkinlikler değiştikçe bu galeri de değişecek. İleride görseller için ayrı bir sayfa da ayırabiliriz. 

Sitemiz hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. İyi okumalar...

 

 

bottom of page