YekeB.jpg

Ne  Yapacağız?

Proje hedefleri

Foto Timuçin Binder 

Proje Hedefleri

Projemizin üç ayağı var, üç ana hedefi:

  • 1930'lardan bir yelkenli getirmek. Bir anıt-kayık inşa edip yüzdüreceğiz.

  • Bu kayıkla geleneksel denizcilik araştırmaları yapacağız. Yayınlar, belgeseller, seminerler.

  • Doğal denizciliği tanıtacağız. Doğaya, denize ve yöremize duyarlılığı arttıracağız. 

Anıt-Kayık

Hedef1_edited_edited.png

İlk hedefimiz 1930'lar Bodrum'una ait bir sakoleva yelkenli tırhandili, makinesiz özgün haliyle yeniden yaparak bir anıt-kayık yaratmak. Bir denizcilik anıtı olarak bu kayık, Ege geleneksel denizciliğinin geçmişini tanıtan bir sergi-kayık da olacak. Ama sadece tanıtmakla yetinmeyecek. Bir doğal denizcilik kayığı olarak doğayla uzlaşmanın ve bütünleşmenin, dolayısıyla da daha farklı bir yaşama pratiğinin sözcülüğünü de üstlenecek, bir elçi-kayık olacak.

Denizcilik Araştırmaları

Hedef2.jpg

Amacımız kayığımızı limanda bağlı tutmak değil. Özgün haliyle yapılmasının en büyük sebebi, onu geçmişin geleneksel yelkencilik ve denizciliğini anlamak için kullanmak istememiz. Kayığımız çeşitli yelken armalarını deneyebilecek şekilde tasarlandı. Böylece farklı armalarla seyir yaparak bu tür yelken denizciliğini araştıracak ve daha iyi anlamayaçalışacağız. 

Doğal Denizcilik

Hedef3.jpg

Geleneksel denizcilik doğal denizcilik olarak da adlandırılabilir. Bedenle kafanın, kayık üzerinden doğayla buluşup kaynaştığı minimalist ve yavaş bir denizcilik türü. Bu denizcilikte daha az teknoloji ve daha çok insan katkısı olduğundan doğa ve doğal daha yakındırlar. Son yıllarda farklı bir alternatif olarak gelişen doğa denizciliği, geleneksel iş yelkenlilerinin farklı  şekilde yaşamlarımızda var olmayı sürdürebileceklerini göstermektedir.