top of page

Ve Kemereler


Her şeye rağmen devam ediyoruz demiştim. Sonunda kemereleri de yerleştirmeye başladık. Ustalarımız çalışırken ben de bir kenarda artık yüksekliği belli olmuş güverteden direk yerleri için ölçüler alıyorum. Sağıma doğru kayığımızın inşa eden İsmail Usta, onun solunda yardımcısı Şenol Usta ve İsmail Usta'nın oğlu Onur. Ufaktan işi öğreniyor.


Güvertemiz bu şekilde olacak. Açıklık alanın ortasına boyu kurtaran bir kutu kamara gelecek. Sağdan soldan yan güverteler olacak. Kayığın en derin yeri burası. Normalde burada motor olur. Bizde yok, dolayısıyla güverte altı ana yaşam alanımızı buraya yerleştiriyoruz.


Başa doğru güverte. Orta kemerelere hiç dokunmak istemedim. Sonuçta bizim amacımız geleneksel yelkencilik. Kayığı ortadan zayıflatmak istemiyorum.


Güvertenin kıç tarafı. Kutu kamaranın geleceği bölge. Buradan merdivenle güverte altına inilecek. Tuvalet ve mutfak buraya gelecek. Bir de çok büyük olmasalar da tanklar. Bakalım nasıl yerleşecek hepsi?


Baş tarafa doğru güverte altı. Taban aşağı yukarı ikinci ıstralyaya denk gelecek. Ağacın durduğu yer. Haliyle ön tarafta boyu kurtaramıyoruz. Kemereleri kesip kamara yapmak da istemiyoruz. O zaman ne iş kayığı olur ne de 1930’ları yansıtır. Biraz cambazlık yapıp ilk kısmını da ilginç bir şekilde değerlendirmeyi planlıyorum. Şimdilik durum bu. İleriki günlerde daha da şekillenmeye başlayacak. Kayık1934 - Timuçin Binder

93 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page